„Сигналите, които пристигат, особено през последните няколко месеца, показват, че нашите колеги не проявяват кой знае колко голяма склонност да се отделят от традиционните си тези в интерпретацията на миналото“. Това каза пред БНР съпредседателят на съвместната експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония проф. Ангел Димитров. Според него срещите на комисията трябва да се случват по-често.
„Това желание беше предизвикано от отговорите, които получихме от нашите колеги, на бележките, направени от българската част на комисията за учебниците в република Северна Македония, които третират Средновековието. В тези бележки ние видяхме едно отстъпление дори от неща, за които бяхме постигнали вече съгласие. Така че желанието ми тази среща сега да завърши най-накрая работата по тези учебници беше в основата да отправим това предложение за още една среща преди днешната. Тя не се състоя и днес сме заредени с много умерен оптимизъм“, обясни проф. Димитров в интервю за предаването „Преди всички“.
Днес трябва да завършим и въпроса с постигането на съгласие около личността на Гоце Делчев, посочи още той и добави: „За да бъде предложено на двете правителства – тази забележителна личност от общата история да бъде обединяваща, да бъде повод за съвместни чествания“.
България
Проф. Димитров: Македонските ни колеги не искат да се отделят от историята си, не можем да се разберем и за Гоце Делчев
проф. Ангел Димитров
Историкът, който е част от общата българо-македонска комисия, заяви, че съседите ни не показват желание да работят
Фактор Фактор
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген