17 Февруари, 2025

Проф. Георги Николов: И сега българите във Вардарска Македония трябва да се борят за своите права и свободи

Проф. Георги Николов: И сега българите във Вардарска Македония трябва да се борят за своите права и свободи

снимка: БГНЕС

Историческият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски", Институтът за исторически изследвания при БАН и Македонският научен институт организират тържествена сесия за отбелязване на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание.

„Настоящата тържествена научна сесия, макар много от организациите да се ръководят от мъже, дойде по инициатива на една дама – проф. Маркова".

Това отбеляза проф. Георги Николов, председател на Македонския научен институт и гост на форума. По думите му участниците в него са решили тази конференция да бъде елитна, като в нея участват десетина учени с научни доклади, предаде БГНЕС.

Много от нещата за Илинденско-Преображенското въстание са казани. Тази тържествена научна сесия и годишнината е само повод да припомним на нашето общество какво се е случило и акцентът в докладите е върху паметта. Ние не трябва да забравяме тази памет, особено в контекста на днешните събития.(...) И сега българите във Вардарска Македония трябва да се борят за своите права и свободи, изтъкна в експозето си проф. Николов.

Деканът на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" проф. д-р Мира Маркова каза от своя страна, че историческата памет на българите има хоризонт за няколко много значими събития, едно от които е Илинденско-Преображенското въстание. „За нас е много важно отново да изговорим историческата истина", добави тя и посочи, че обединявайки усилията на три големи институции, с участието и на учени от чужбина по проблематиката, фокусът е строго научен – отново да препотвърдим смисъла на Илинденско-Преображенското въстание.

Единият фокус е насочен към медиите от онази епоха, как и какво е отразено в печата на чуждестранните медии, какъв е смисълът, както и върху паметта на въстанието. „Смисълът на нашето съвремие е да имаме един фокус, върху това което трябва да се помни и как да се помни", каза още проф. Маркова.

Заместник-деканът на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" проф. д-р Надя Манолова-Николова съобщи, че на 19 юли ще бъде направена и панихида от Негово преосвещенство епископ Герасим заедно със служители на Светия Синод.

Проф. д-р Александър Гребенаров от Института за исторически изследвания при БАН посочи, че почти всички Велики сили, без изключение, потвърждават, българския характер на Македония, а после отказват от думите си. 


Сподели:
 Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите

Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите

Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора

Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници

Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници

Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

500 кг боклук изхвърля средно българинът за година

Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година