7 Декември, 2025

Проф. Христова: Няма да има нужда от ново затваряне, ако сме разумни

Проф. Христова: Няма да има нужда от ново затваряне, ако сме разумни

проф. Ива Христова

„Винаги има ефект, дори и от временно затваряне. Видяхме, че не можа много да се намали броят, но се движи около 4000. Страхувам се, че това няма да е достатъчно. Според мен това е мярка за насилствено „вкарване  на разумност”. Ако сме разумни, няма да има нужда от затваряне и мерките ще бъдат по-меки”,  заяви проф. д-р Ива Христова - заместник-директор на Националния център за заразни и паразитни болести, пред Нова ТВ

Според нея, докато хората продължават да неглижират вируса, ще се наблюдава покачване на бройки и ще са необходими строги мерки. Тя е на мнение, че е много важно ваксинирането да се случи максимално бързо.

„При всяка следваща вълна отчитаме все по-висок интензитет. Това основно се дължи на мутациите на вируса. Той няма да спре да мутира. Сегашното покачване се дължи на британския щам, който циркулира навсякъде. Този вариант и следващите след него ни показват, че вирусът е на стъпка пред нас. От нашите бързи реакции и задружни усилия зависи ние да го настигнем, изпреварим и блокираме”, смята проф. Христова. Относно бразилския щам, инфекционистът подчерта, че се наблюдават много случаи на повторно заразяване. Според нея, ако той започне да циркулира в България, ще се наложи да се прибегне до нови ваксини и повторно ваксиниране. Проф. Христова е на мнение, че ако манталитетът ни остане същия, ще се стигне и до четвърта вълна на вируса.

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”