30 Април, 2026

Проф. Иван Илчев: Европа сериозно бърка случаите "Северна Македония" и "Австрия", дума да не става за компромис с Гоце Делчев

Проф. Иван Илчев: Европа сериозно бърка случаите "Северна Македония" и "Австрия", дума да не става за компромис с Гоце Делчев

проф. Иван Илчев

„След 2-3 седмици ще имаме среща в рамките на Съвместната комисия по историческите въпроси в Скопие след 9 месеца прекъсване от македонска страна. Нека да видим какво ще кажат колегите ни от Северна Македония. Европа обаче не разбира този проблем между двете страни. Австрийският историк проф. Улф  Брунбауер констатира, че все едно германците да кажат на австрийците, че не са австрийци. Случаят е съвсем различен, защото преди в Македония, ако кажеш че си българин, те убиват, тъй като се е смятало за най-голямото престъпление“. Това заяви бившият ректор на Софийския университет и член на Съвместната комисия по историческите въпроси проф. Иван Илчев пред БТВ.  

„За Гоце Делчев не може да има никакъв компромис. В Северна Македония могат да протестират за всичко. Ако искат, да се наричат и ескимоси. Никой не може да им отнеме това право, но да не крадат историята на съседните си страни. През 19 в. голяма част от интелигенцията в Македония се чувстват българи. Председателят на комисията имаше остри и не премерени интервюта през последните месеци, докато сега малко по-умерени, но не му е работа да се изявява по медиите, а да решим въпросите в комисията. Каквото и да решат политиците и историците, ако не влезе в съзнанието на хората, значи нищо не сме направили нищо“, каза още проф. Илчев.

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт