19 Май, 2026

Проф. Кантарджиев: Грипът си отива

Проф. Кантарджиев: Грипът си отива

Тодор Кантарджиев

"Грипът не си е отишъл, но си отиде като епидемия. Получава се разнообразие на грипните вирусни щамове, което говори, че още седмица-две и почти ще изчезнат случаите", каза пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Тази година противогрипната ваксинация е дала резултат", отчете той.

По думите му е постигнато средно ваксинационно покритие за грип около 7%.

"60 пъти повече са случаите на скарлатина спрямо същия период на миналата година. Една от причините е, че след пандемията е имало много вирусни инфекции, които са отслабили имунитета и на децата, и на възрастните. Най-често се заболява 4-5 дни след контакт със заразен", поясни здравният съветник на Столичната община.

Според него е "много занемарена антибиотичната политика", има хаос и скарлатината се лекува не с антибиотиците, с които трябва.

"Вече трета година нямаме морбили. Ние сме свободна от морбили държава", заяви той. 

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

"Колеги управляващи, оберете си поне малко авторитарните желания"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

„Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение“

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

"Настояваме бюджетният дефицит да бъде ограничен до 3% още през 2026 г. и да е най-много до 2,5% за 2027 г."