8 Юли, 2026

Проф. Кантарджиев: Майките отиват в затвора, ако откажат ваксини в Румъния

Проф. Кантарджиев: Майките отиват в затвора, ако откажат ваксини в Румъния
Проф. Тодор Кантарджиев

Сериозен проблем е неправилната употреба на антибиотици в България

Големите проблеми на здравеопазването в България са недостатъчното ваксиниране и неправилната употреба на антибиотици, и то въпреки че за първи път тази година тигрови комари, които могат да пренасят тропически болести, бяха открити в Хасково, Сливен, Ямбол, Русе. „Есента очакваме коронавируси, риновирусите и ангини”, предупреди проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Това лято не допуснахме епидемии от чревни инфекции, а най-големият успех е, че ликвидирахме огнището от морбили в Пловдив”, похвали се проф. Кантарджиев.
По думите му истинските заплахи за здравето на българите обаче не идват нито от комарите, нито от чревните инфекции, а от това, че не се ваксинират достатъчно деца, и то за опасни заболявания като детски паралич и дифтерия.

„Майките, които отказват, трябва да преосмислят поведението си”, категоричен е проф. Кантарджиев. Той посочи, че проблемът е по-малък в ромските махали, където майките приемат поставянето на ваксини, ако им бъде обяснено.

„В Румъния майките могат да отидат в затвора, ако не са склонни да ваксинират децата си”, даде пример проф. Кантарджиев.

Другият сериозен проблем според експерта е употребата на антибиотици в България, която често е неправилна и създава предпоставки за поява на резистентни бактерии.

Сподели:
Учени: Затлъстяването не е просто следствие от липса на дисциплина, то е заболяване

Учени: Затлъстяването не е просто следствие от липса на дисциплина, то е заболяване

Според проф. Карел льо Ру от Университетския колеж в Дъблин, един от авторите на изследването, убеждаването на пациентите, че теглото им не е просто резултат от личен провал, е било дори по-трудно от убеждаването на лекарите

Изследване показва: Лекарства срещу грип се проявяват като протектори срещу деменцията

Изследване показва: Лекарства срещу грип се проявяват като протектори срещу деменцията

Според учените хроничните вирусни инфекции поддържат постоянно ниско ниво на възпаление, което води до явление, известно като „инфламейджинг“, като с течение на времето това състояние може да увреди различни тъкани, включително мозъща

Промените във времето се отразиха на психичното здраве

Промените във времето се отразиха на психичното здраве

Дори умерени, краткосрочни промени във времето могат да повлияят достатъчно силно на човек, че той да потърси терапия, разкрива ново изследване

Коментари (0)