10 Май, 2026

Проф. Кантарджиев очаква до седмица броят на заразените да намалее, постави 3 тревожни въпроса за ваксините

Проф. Кантарджиев очаква до седмица броят на заразените да намалее, постави 3 тревожни въпроса за ваксините

проф. Тодор Кантарджиев

Той призна, че сме с по-лоши резултати от ЕС, но сме били по-добре в борбата с вируса спрямо съседите ни

„Когато става дума за епидемия, няма значение дали сте здравно осигурени при тестовете за коронавирус. Държавата поема разходите. Правилният подход е увеличаването на цената на пътеката във всички болници за бърз тест. Ако пациентът е бил в контактъс заразен от Covid-19, само тогава да се прибягва до PSR. Бързият тест е 10-15 лв. Не трябва да допускаме болниците да стават огнища за заразяване“. Това заяви пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националиня център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб.

„С тестовете откриваме болния, а РЗИ търси контактите му, за да заглушаваме огнищата. Не сме достигнали цели болници да се заразят. Не трябва да допускаме претоварване на болниците, да има заразени лекари и прекомерно правене на тестове. Ние не сме предприели никакви мерки, които да пречат на икономиката. Много предприятията не работеха, защото нямаха връзка с Китай и със Западния свят. Разчитам да поддържаме цифри до около 200 заразени на ден и случаите да започнат да намаляват до седмица, защото хората вече трябва имат едно наум. Сред членовете на ЕС имаме увеличаване на заболеваемостта. Ако трябва да се сравним със съседите си на Балканите, при тях заболеваемостта е 2-3 пъти по-висока от нашата. Призоваваме хората за малко по-голяма въздържаност. Младите хора обаче не могат, като ги подпре емоцията, но слава Богу, те имат добър имунитет. Три са рисковите групи – хората над 60 г., с хронични заболявания и тези с онкологични заболявания. Тях ще ги пазим до последно. Младите трябва да знаят, че ако си се заразил, може много тежко да изкараш заболяването. Затова нека да си носят маските и да се пазят да не се събират по много. Пред ваксината има два въпроса – всяка година ли трябва да се ваксинираме, ще пази ли от заразяване или само да преболедуваме по-бързо Covid-19 и дали, ако Covid-19 мутира, ваксината ще е ефикасна“, каза още проф. Кантарджиев.
Сподели:

Коментари (0)

Надежда Йорданова: Управляващите говорят за реформи, но отказват истински парламентарен контрол и отчетност

Надежда Йорданова: Управляващите говорят за реформи, но отказват истински парламентарен контрол и отчетност

Ние няма да осигурим на управляващите комфортна тишина - напротив, ще бъдем конструктивна и силна опозиция

Мартин Димитров:  Когато министрите не са ярки фигури, властта отива в премиера

Мартин Димитров: Когато министрите не са ярки фигури, властта отива в премиера

Служебният кабинет изглеждаше много по-добре от правителството на Румен Радев

Румен Радев заложи на зам.-министри, свързани с БСП, КПСС и "Крим е руски"

Румен Радев заложи на зам.-министри, свързани с БСП, КПСС и "Крим е руски"

Оказва се, че партията "Прогресивна България" не само открадна от електората на столетницата, но и стари и важни нейни кадри