"България трябва да реагира много по-остро на антибългарската риторика на управляващите в Република Северна Македония, както прави Гърция каза пред БНР проф. Кирил Топалов, който е член на двустранната комисия по историческите и образователни въпроси.
Той потвърди, че комисията се събира редовно. Последното й заседание е било в София, а следващото ще бъде в Скопие.
"Няма видим напредък на тема история, култура и идентичност от заседанията", казва проф. Кирил Топалов. Представителите на Северна Македония в историческа комисия имат поставена ясна политическа задача да не отстъпват от постулатите на тяхната наука.
"Новите управляващи в Скопие засилват антибългарската истерия. Фактът, че за да спечелиш президентски избори или парламентарни, ти трябва да декларираш яростен антибългаризъм, е отчайващ. Защото той означава, че тяхното общество вече е просмукано от този свиреп антибългаризъм. Те успяха да превъртят ключа на мисленето, на идентичността, на историческата памет на това общество. И да го подчинят на намеренията на Белград, който пък действа под команда от Москва, да не се допусне Македония да влезе в Европейския съюз", коментира проф. Топалов.
А за ефекта от идеята на служебния премиер Димитър Главчев Европейският съвет да препотвърди заключенията си от юли 2022 година и от декември миналата година и да призове Скопие да изпълни вече поетите ангажименти, проф. Топалов заяви: "Дано да има. Според мен България трябва много по-остро да реагира. Както реагира Гърция".
България
Кирил Топалов: Македонското общество е подчинено на Белград, който действа под команда от Москва
Автор: Илиана Славова

Кирил Топалов
Още от България
Съдът реши да гледа делото за фалшификация срещу Лена Бориславова по административен ред
Адв. Доковска заяви пред съда, че е представила становище, което поддържа, като изтъкна, че през периодите, които подзащитната й Лена Бориславова е била народен представител, са провеждани разпити.
ГКПП Рудозем-Ксанти продължава да е затворен
Това е в разрез с подписаната още през 1996 г. спогодба между България и Гърция, според която трябваше да бъдат отворени три нови гранични пункта – при Гоце Делчев, Златоград и Рудозем, заяви депутатът от "Да, България" Елисавета Белобрадова
Максималната скорост по магистралите става 130 км в час, решиха на първо четене в парламента
Комисията в парламента приe да бъде намалена максималната скорост по автомагистралите в страната от 140 км/ч на 130 км/ч, както е била преди 2007 г.