България е много на високо в класацията на враговете на Сърбия. Това заяви в интервю за БГНЕС проф. Лозан Митев, председател на Гражданския комитет „Западни покрайнини“.
„От проведените социологически проучвания в Сърбия ние знаем, че България има много висок ранг на класиране в така наречените вражески държави и народи. Това е резултат от една много масирана, системна и постоянна антибългарска кампания, която продължава може би повече от столетие“, заяви проф. Митев.
Кампанията е насочена към изграждането на един неблагоприятен образ на българския народ и българина като съсед. Стига се до там, че българите са представени за подвид – бугари-татари. Тази концепция не е македонска, а е създадена в бивша Югославия. Добросъседството липсва в сръбските медии, където България не е представена конструктивно.
„Виждаме точно обратното, много повече примери, в които България, българите и тяхната култура се представят твърде превратно. Доказателство за това са както последният случай с твърденията за Рилския манастир, така и „Сурдулишките мъченици“, които се използват за обвинения на България в геноцид. Последните обвинения са обект на масова и постоянна пропаганда в Сърбия“, подчерта проф. Митев.
Според него българският отговор на сръбските претенции и лъжи трябва да бъде истината. Той смята, че има много неща, които трябва да бъдат показани.
„Истината има два компонента. Първият е тя да бъде показана и това е дело на интелектуалците, на културния елит, който е задължен. Този елит се издържа от държавата и той трябва да започне да работи като отговори срещу блатото на пропагандата с нещата, които притежаваме. А ние имаме доказателства за нашата правота“, заяви председателят на Гражданския комитет „Западни покрайнини“.
Вторият компонент е тази истина да бъде адекватно, цялостно, системно и постоянно представяна на цялото българско общество, за да може да стигнем постепенно до осъзнаването на това в какво ни обвиняват и в какво намират кусури на българската държавност.
„Ако сме си свършили работата, тогава каквото и да правят срещу нас – то ще се сгромоляса пред канарата на истината“, категоричен е проф. Митев.
Още от Свят
Всички балкански държави в НАТО участват в Коалицията на желаещите - с изключение на България
Правителството на Андрей Желязков в свое съобщение от 10 юли 2025 г. официално информира за среща на формата. България се включи в инициативата още при нейното създаване - сега Радев отказа участие
Зеленски разкри подробности за получаването на изтребители Rafale и нови системи SAMP/T от Украйна
Киев ще получи 4 от общо 16 изтребителя Rafale веднага след приключването на обучението на пилотите
ЕС предупреди авиокомпаниите да избягват въздушното пространство над Близкия изток
Само преди седмица агенцията беше отменила предишното си предупреждение след временното намаляване на напрежението