17 Февруари, 2026

Проф. Овчаров: Александър Велики е умрял от коронавирус, костите му са в Самуиловата крепост

Проф. Овчаров: Александър Велики е умрял от коронавирус, костите му са в Самуиловата крепост

Николай Овчаров

Ръководителят на разкопките на Самуиловата крепост ми съобщи, че е намерил костите на Александър Велики и е установено, че владетелят е умрял от COVID-19. Това каза за „Фокус“ археологът проф. Николай Овчаров във връзка с информацията за щам на COVID-19 на хиляди години, открит при разкопки в Самуиловата крепост в Македония през 2002 г.

„Когато ми съобщихте това нещо, аз звъннах на моя приятел Паско Кузман, който ръководи разкопките дълги години в Самуиловата крепост и който има много интересни открития там. Сега нещо, което той не е съобщил за медиите и го крие, но аз ще го кажа от негово име. Той там е намерил и гроба на Александър Велики, който търси в продължение на целия си живот. След биологичното изследване на костите, което е направено, се оказва, че Александър е умрял от коронавирус“, коментира още археологът.

Според него това е голямата новина, която му е съобщил неговият приятел Паско Кузман. На въпрос дали по-скоро от костите, а не от монетата, както бе съобщено по-рано, е тръгнала заразата през 2002 г., проф. Овчаров заяви, че това все още не може да се каже. „Във всеки случай е имало епидемия и мистериозната смърт на Александър, която не се знаеше от какво е, всъщност е от коронавирус“, допълни проф. Николай Овчаров.
Сподели:

Коментари (0)

Имената, които се спрягат за министри в кабинета на Гюров

Имената, които се спрягат за министри в кабинета на Гюров

В списъка фигурират добре познати личности, сред които са Румяна Бъчварова, Надежда Нейнска, Бойко Ноев, Трайчо Трайков

Коларова: Част от имената, спрягани за кабинет, са далече от политиката, кой ще поеме отговорност?

Коларова: Част от имената, спрягани за кабинет, са далече от политиката, кой ще поеме отговорност?

Ясно е че този кабинет е тройна коалиция – Радев, ПП и БСП, каза политологът. Резултатите, които даде „Маркет Линкс“ са предварителни, дотогава много вода има да изтече, смята проф. Румяна Коларова.

Николай Денков: Скандал се раздухва около казуса "Петрохан" с цел влияние на вота

Николай Денков: Скандал се раздухва около казуса "Петрохан" с цел влияние на вота

По думите му около трагедията се води „яростна и цинична атака“, която има две цели – да удари "Продължаваме промяната" преди изборите и да отклони вниманието от институциите, носещи пряка отговорност за случилото се