29 Март, 2026

Проф. Пламен Киров: До месец и половина трябва да бъде съставен новият кабинет

Проф. Пламен Киров: До месец и половина трябва да бъде съставен новият кабинет

проф. Пламен Киров

Според Конституцията новото Народно събрание трябва да се свика в едномесечен срок, тоест - до 4 май. То се свиква от президента на републиката, а ако той не направи това, може и по искане на една пета от депутатите. Това обясни по повод сформирането но новото правителство проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право в студиото на Би Ти Ви.

Веднъж свикан, парламентът избира ръководство и се определят парламентарните групи, каза още той.

"Най-голямата от тях получава първия мандат за съставяне на кабинет. Ако не го направи в едноседмичен срок, мандатът отива при втората по големина. Ако и тя не успее, трета група по избор на президента получава мандата", обясни какви са правилата, за да бъде формирано ново правителство.

"Връчването на първия мандат се предхожда от политически консултации с парламентарните групи в Народното събрание. Консултациите могат да продължат различно. Мисля, че всичко ще приключи в рамките на месец и половина", коментира проф. Киров.

Сподели:

Коментари (0)

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

За съществуването си до април 1962 г. през лагера преминават над 1500 души, а след промените военна прокуратура установява, че 151 лагеристи са намерили смъртта си в него.

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката!  Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката! Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

По този повод лидерът на ГЕРБ напомни, че може да се повтори казуса с чуждото гражданство на бившия лидер на ПП Кирил Петков.

Терзиев:  София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Терзиев: София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Кметът на София даде официален старт на пролетната залесителна кампания в землището на град Банкя.