1 Август, 2026

Проф.Рачев обещава изненади с времето в края на януари

снимка: архив Faktor.bg

Ще има размръзване, защото ще става все по-топло и по-топло, разкри климатологът и посочи какви температури ни очакват

„Черният лед е опасен. Вчерашната поледица в Русе беше наистина брутална.  Това се случва особено когато има много студен въздух при земя, а горе е по-топло. Вали дъжд, а охладените капки, като ударят в Земята, правят прекрасна гладка повърхност. Пътят изглежда сух, а е хлъзгав“. Това коментира в студиото на Би Ти Ви  климатологът проф. Георги Рачев.

„Ще има размръзване, защото ще става все по-топло и по-топло. Температурните аномалии са положителни над нормата. Студеният режещ вятър няма да го има“, посочи той.

„В понеделник на обед ще бъде поредният следващ средиземноморски циклон.  Ще има оклюзионен фронт – нито ще е топло, нито студено, една така мешавица, свързана с валеж.  Отива си януари месец малко по-топло от нормалното, предполагам, че така и ще завърши. И с достатъчно валежи – над нормата. Поне още две обстановки ни очакват в понеделник и в четвъртък, когато ще има валежи почти над цяла България“, коментира проф. Рачев.

По думите му по-всяка вероятност ще видим и температури от порядъка на 15-16 градуса. Още днес се очаква покачване на температурите. Прогнозите са за 6 градуса по-високи температури от типичните за януари. 

"Седмицата, която предстои ще бъде доста топло. А прогнозите са и за следващата седмица да се запази това разпределение", обясни климатологът.

В Европа най-студено в момента е в Москва – минус 16° максимални температури, обяви климатологът
"В източната част в Горнотракийската низина и в Северна България следващият петък на обед ще бъде 15-16 градуса, та дори се мъдрят едни 17°", коментира той и допълни, че през цялата следваща седмица минусови температури няма да има.

"Над 1500 метра ще вали хубав сняг - ще млати сняг и ще направи хубава снежна покривка", посочи проф. Рачев.

Сподели:
Пациент номер № 2026 в Спасителния център за диви животни за 2026 г. е орел от световния Червен списък

Пациент номер № 2026 в Спасителния център за диви животни за 2026 г. е орел от световния Червен списък

Пострадалият край Девня морски орел е от Червения списък на световнозастрашените видове. В Западна Европа видът е практически изчезнал, а в България е крайно рядък.

Водните атракции с нови правила: Водачи на джетове - с книжки, строг контрол за парасейлинга

Водните атракции с нови правила: Водачи на джетове - с книжки, строг контрол за парасейлинга

Всички индивидуални спасителни средства за парасейлинг и „водна шейна“ ще трябва да бъдат оборудвани със свирка за подаване на сигнал при авария

Депутатите решиха колко време да почиват през лятото

Депутатите решиха колко време да почиват през лятото

Правилникът на парламента предвиждаше почивка през целия месец, така че това решение представлява съкращаване с 8 календарни дни

Коментари (0)