Развитието на събитията на фронта ще зависят от американската помощ
Следващите 2 – 3 седмици ще са критични за Харков. Според мен ще е повече време и май и юни ще бъдат критични. Може да има стабилизация, но зависи от помощта, която се очаква от САЩ и НАТО.
Това каза проф. Михаил Станчев, преподавател в Харковския университет, в интервю пред БНР. Той подчерта, че според него американците почти не помагат. Украйна е загубила много време в чакане на помощ и това е позволило на руснаците да се мобилизират и да направят контраофанзива, а това трябваше да го направят украинците.
"Наесен, когато американците доставят снаряди, самолети и обещаната помощ, тогава украинците ще контраатакуват. В момента върви евакуация от градчета и селца, хората ги транспортират в Харков, за да не пострадат", прогнозира проф. Станчев.
"Има напрежение в Харков всеки ден. През деня и нощта обстрелват града с ракети и има жертви. Бият по промишлени и граждански сгради, по жилищни райони. Преди два часа мой познат, който е в Харков, каза, че се повтаря ситуацията от 21-ви февруари", разказа професорът.
Според него операция "Имитация" цели да се оттеглят основните резерви на украински войски от фронта, "защото стратегическата задача на Путин и руснаците е да превземат цялата административна граница, за да кажат, че са взели Донбас".
"Искат да блокират Харков. Непрекъснато стрелят и основните боеве – непосредствено с въоръжени сили, се водят в приграничните селца. Американците обещават снаряди и самолети Ф-16. Тези 2–3 седмици, май и юни, ще бъдат критични. Харков остана без енергетика и градските власти предприемат да се доставят мобилни електростанции, да се мисли как ще се зимува, защото ТЕЦ-овете са унищожени. Над 30 селища са бомбардирани и над шест са превзети", разказа проф. Станчев.
Още от България
Радан Кънев не влезе в интригата на Атанас Атанасов, остава кандидат за лидер на ДСБ
"Винаги съм бил убеден, че вътрешнопартийното общуване се осъществява на партийни форуми, а не в публичното пространство", казва Кънев
БСП: Даваме три месеца на Радев
"Искаме прозрачност за ключово важни решения. Въпросът за визите няма връзка със самолетите“, коментира Крум Зарков
БЗНС осъди опитите България да бъде превърната в център на омраза срещу украинския народ
"За да успее властта на Радев да се представи като миротворец във външнополитически план, към българското общество са насочени множество координирани и очевидно добре финансирани стратегии за формиране на негативни нагласи срещу Украйна", пише в декларацията