Трябва да узреем и да намерим пътища едни към други отделните университети, защото досегашният път на изкуствено разрастване не е продуктивен
Сградата на Софийски университет "Св.Климен Охридски" деградира. Тя се разпада пред очите ни. За това алармира в интервю за БНР ректорът на висшето училище у нас проф. Георги Вълчев.
"Аз подех една кампания, за да върнем достолепието на сградата на Ректората на Софийския университет, която в рамките на 3-4 години да събере нужните средства", обясни той.
Според него е нужна национална програма за подпомагане на процесите на привличане на студенти от чужбина.
"Бройката на университетите не е толкова страшна. Страшното е, че всички започнаха да разкриват направления, в които нямат традиция и нямат изграден капацитет. Този път не е продуктивен и няма как икономически да издържи", е мнението на проф. Вълчев.
Той определя като ключово и създаването на Национална програма за подпомагане на процесите на привличане на студенти от чужбина.
"Там отношение имат три министерства - МВР, МВнР и МОН. Ако не се стиковат тези три институции, никога няма да станем привлекателна дестинация за студенти от други страни".
"Трябва да узреем и да намерим пътища едни към други отделните университети, защото досегашният път на изкуствено разрастване, на създаване на специалности, където различни университети нямат капацитет, не е продуктивен, няма как и икономически да издържи, т.е. трябва да намерим път да споделяме ресурси - човешки, материални, за да поддържаме на ниво научните изследвания в България", коментира ректорът на висшето училище.
Още от Улицата
111 загинаха от труса в Колумбия, разравят отломките с кирки и голи ръце
Само три дни след встъпването си в длъжност, колумбийският президент Абелардо де ла Есприеля обяви извънредно положение и мащабна спасителна операция
Главен комисар Джартов: Пожарът във военния склад на "ЕМКО" в Белица е локализиран
Огънят е тръгнал от осколки, те предизвикали множество локални огнища, но все още не може да се оцени периметърът на стихията
„Beyond Emerging Europe“: България, най-бедна в Европа, стана лидер в съхранението на ток
Благодарение на инвестициите в съхранението на енергия, тя разполага с една от най-стабилните енергийни системи в Европейския съюз. Всъщност никоя друга държава не съхранява толкова голям дял от произведената си електроенергия, пише изданието