2 Февруари, 2026

Проф. Витанов: В следващите 4 дни няма да има ускоряване на COVID-19, но влошаването вече е факт

Проф. Витанов: В следващите 4 дни няма да има ускоряване на COVID-19, но влошаването вече е факт

проф. Николай Витанов

"Днес има и една добра новина - параметрите в моделите за предсказване на ситуацията започваха да намаляват. С други думи в следващите 4 дни не се очаква по-нататъшно ускоряване на влошаването на ситуацията. То ускоряване на влошаването не се очаква, но влошаването си е тук.  Нещата не са добре. Базовото репродуктивно число днес е малко над 1.3 - ден осми поред.  Очакванията са да падне под 1.3", написа във Фейсбук математикът от БАН проф. Николай Витанов. 

"Мотаенето около 1.3 обаче означава, че здравната система няма да може да си отдъхне. Очакванията тук са броят на активните случаи да продължи да расте и да почни да наближава много числото, за което ви питам, а то е 100 000. Такова натоварване досега не е било. Технически погледнато - здравната система е претоварена. Ако не беше претоварено, нямаше да се разкриват нови легла. Очаква се да има продължаващ наплив от нуждаещи се от болнично лечение и от интензивно такова. Този наплив няма да бъде регистриран от статистиката, тъй като просто няма толкова легла. Претоварването на здравната система е и кадрово - няма кадри за първа линия, а каквито има, са доста изтощени. Смъртността се очаква да е висока поне още 2 седмици - тоест поне до средата на ноември. Там някъде ще разберем дали ще излезем от Долината на плача или ще продължим да сме в нея и във втората половина на ноември", пише още експертът в социалната мрежа. 

Сподели:

Коментари (0)

Калоян Паргов: Големият въпрос пред БСП е дали ще прескочи парламентарната бариера

Калоян Паргов: Големият въпрос пред БСП е дали ще прескочи парламентарната бариера

Тежко му на този, който бъде избран за председател на социалистическата партия, ние все повече сме социалдемократическа партия - ако трябва да се преименуваме, коментира още общинският съветник

Социалист: Имамe дълг към Йотова, ще я издигнем за президент

Социалист: Имамe дълг към Йотова, ще я издигнем за президент

По думите на депутата от БСП Атанас Атанасов не е възможно в следващия парламент да няма сериозна лява партия

Започнаха заледявания: Тънък лед под снега в Кюстендилско

Започнаха заледявания: Тънък лед под снега в Кюстендилско

За пътищата край ГКПП-Гюешево, разположен на 1100 м надморска височина, през цялата зима е определен екип на Пътно поддържане с денонощна готовност да почиства и опесъчава