6 Декември, 2025

Прогноза на Пеканов кога реално може да влезе България в еврозоната

Прогноза на Пеканов кога реално може да влезе България в еврозоната

Атанас Пеканов

Служебният вицепремиер прогнозира това да се случи на 1 януари 2025

Има формални критерии за влизане на всяка една страна за влизане в еврозоната, въпрос на време е България да ги изпълни. Има ниски дефицити и след като премине енергийната криза, пак ще има ниски дефицити. Критерият за инфлация остава, но тя така или иначе ще се успокои. Надявам се България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 година.

Това каза служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на експертен дебат по темата „България готова ли е за еврозоната?", предаде БГНЕС.

Пеканов заяви, че България е член на ЕС от 15 г., а българските граждани и бизнес често правят транзакции в лева и в евро. Той подчерта, че над 1,5 млрд. евро се изпращат в България, но при превалутирането се губи част от сумата.

„Българската икономика се движи с тази на еврозоната, което означава, че ние сме готови", отбеляза служебният вицепремиер по управление на европейските средства. Пеканов подчерта, че еврото се справи с една тежка криза, с пандемията и пр., като допълни, че е убеден, че българската икономика е готова, ще даде тласък, който ще гарантира благосъстоянието на българските граждани.

"Дали България е готова да влезе, не е въпрос на лично мнение", заяви икономистът Лъчезар Богданов и добави, че миналата година България беше с по-висока инфлация от прага, а днес стойността на инфлацията е 14%.

"Няма да стане по-лесно, да, инфлацията ще спада, но няма да стане май месец", подчерта той.

Богданов заяви, че има проблеми, които могат да изникнат, ако се регулират цените, ДДС може да се вдигне. "Насоките на ЕС са, че България трябва да влезе в критериите, а към момента лихвеният процент отговаря на критерия. Заявката, че държавата отива към фалит, е показателна за неготовността", обяви той.

"Политиката е важна, за да се изпълнят тези критерии. Готовността означава работа", категоричен е икономистът.

"Няма такова нещо, като просто да е готова. Според член 101 от договора за присъединяване се прави оценка, след това има решения на Съвета. Има протокол, който ясно поставя какви са критериите", каза още Богданов. 
Сподели:

Коментари (0)

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Морска администрация: Танкерът край Ахтопол не е опасен, на борда имат храна за 3 дни

Морска администрация: Танкерът край Ахтопол не е опасен, на борда имат храна за 3 дни

„Вятърът е над 15 м в секунда, морето е 4-5 бала, корабът се държи стабилно  не представлява опасност както за екипажа, така и за околната среда.“

МФ публикува новия проектобюджет за 2026 г., в понеделник го внася в парламента

МФ публикува новия проектобюджет за 2026 г., в понеделник го внася в парламента

Договорено е отпадането на няколко спорни мерки, залегнали в първоначалния вариант на бюджета.