16 Януари, 2026

Запорожката АЕЦ остана без ток след руската атака, централата е в риск

Запорожката АЕЦ остана без ток след руската атака, централата е в риск

Може да стане авария с радиационни последствия за целия свят

Руските ракетни удари през тази нощ доведоха до пълно прекъсване на елктроподаването към Запорожката атомна централа, предаде Униан с позоваване на националната компания „Енергоатом“.

Сега централата е в режим на блекаут.

"Днес, 9 март 2023 г., в 3:53 ч. през нощта в резултат на рашистките ракетни обстрели беше прекъсната и последната линия, свързваща окупираната Запорожка АЕЦ с украинската енергийна система", се казва в съобщение на компанията.

От началото на руската окупация досега това шестият случай,  при който Запорожката АЕЦ е в режим блекаут. 5-и и 6-и енергоблок преминават в студено  състояние, задействани са 18 дизелови генератора за осигуряване на собствените нужди на централата от електричество. Те разполагат с гориво за 10 денонощия.

"При невъзможност да се възстанови външното захранване на централата през това време, може  да стане авария с радиационни последствия за целия свят“ – предупреждават от „Енергоатом“.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: САЩ трупат огнева мощ за Иран

WSJ: САЩ трупат огнева мощ за Иран

„По указание на президента Тръмп Министерството на финансите налага санкции на ключови ирански лидери, участвали в бруталното потискане на иранския народ“, каза министърът на финансите Скот Бесент

Мачадо: Ще стана президент на Венецуела, когато настъпи подходящият момент

Мачадо: Ще стана президент на Венецуела, когато настъпи подходящият момент

„Имаме мисия и ще превърнем Венецуела в земя на благодатта. Вярвам, че ще бъда избрана за президент."

ВСУ разнесоха руски склад за боеприпаси в Запорожка област

ВСУ разнесоха руски склад за боеприпаси в Запорожка област

Както съобщиха от Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна, ударът е нанесен в рамките на мерките за намаляване на настъпателните възможности на окупаторите