17 Юни, 2026

Прокурор: Има конкуренция за предаването на Брендо, не се знае кога Украйна ще отговори за екстрадицията му

Прокурор: Има конкуренция за предаването на Брендо, не се знае кога Украйна ще отговори за екстрадицията му
Евелин Банев - Брендо

От прокуратурата не се ангажираха с прогноза кога украинските власти ще отговорят на искането Евелин Банев, по-известен като Брендо, да бъде върнат в България, за да изтърпи шестгодишната си присъда за наркотрафик.

За ареста му край Киев беше съобщено в петък, но държавното обвинение е било уведомено за това три дни по-рано, каза заместник-градският прокурор на София Иво Илиев.

Молбата за екстрадиция вече е изпратена, но претенции към Банев имат Италия, където той е осъден на 20 години затвор, и Румъния, откъдето го искат, за да изтърпи десетгодишна ефективна присъда.

„Логиката е като български гражданин той да бъде предаден на България, разбира се, да си изтърпи присъдата. Тъй като обаче тук има колизия с други две присъди, това е въпрос, който ще се реши от украинския съдебен орган по тяхното законодателство.

В случая наистина има конкуренция на основания за предаване на лицето и може би това ще бъде изпитание и по-скоро тест по какъв начин ще се действа, защото може би ще се наложи някаква практика.

Ние такъв случай доколкото ми е известно, нямаме при нас“, каза заместник-градският прокурор на София Иво Илиев.
Сподели:
Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом

Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом

В края на  май Районният съд в Лом постанови Цветан Петров да бъде временно отстранен от длъжност

Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт

Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт

Съдопроизводството е започнало по обвинителен акт на Софийската градска прокуратура, внесен в съда през юни

Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор

Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор

Повод за острата реакция стана гостуването на арх. Иван Шишков в сутрешния блок на bTV, където организацията критикува пълното отсъствие на неудобни въпроси от страна на водещите

Коментари (0)