5 Февруари, 2026

Прокуратурата поиска постоянен арест за 5 от провокаторите на погрома след протеста в София

Прокуратурата поиска постоянен арест за 5 от провокаторите на погрома след протеста в София

Снимка: Прокуратура на РБ

Деянията на част от обвиняемите се отличават с изключителен цинизъм и дързост - осъществени са на публично място в присъствието на много граждани при демонстрация на безнаказаност и на пренебрежение към установените правила, които закрилят добрите нрави, заявяват от Прокуратурата

Софийска районна прокуратура внесе в Софийски районен съд искания за налагане на мярка „задържане под стража“ на 5 лица за извършени хулигански действия на 01.12.2025 г. в централната част на столицата

Софийска районна прокуратура наблюдава 16 досъдебни производства, а към наказателна отговорност бяха привлечени 14 лица.

Обвиненията са за това, че са извършили хулигански действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, съобщиха от Прокуратурата. Обвиняемите са замеряли полицейски служители с камъни, пиротехника и стъклени бутилки, обръщали са контейнери за боклук и са взимали от тях различни по вид предмети, които са хвърляли по кордона от полицейски служители и по автомобили на МВР. 

Деянията на част от обвиняемите се отличават с изключителен цинизъм и дързост - осъществени са на публично място в присъствието на много граждани при демонстрация на безнаказаност и на пренебрежение към установените правила, които закрилят добрите нрави.

След запознаване с материалите по досъдебните производства наблюдаващи прокурори внесоха искания за определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо обвиняемите Ж.Ж., К.Й., Л.Т., М.И. и Н.А.

Исканията за определяне на най-тежката мярка за неотклонение са на база събраните доказателства - свидетелски показания и видео записи, които са заснели деянията на обвиняемите.

При претърсвания у част от обвиняемите са открити и пиротехнически изделия. Всичките обвиняеми, за които е поискана най-тежката мярка за неотклонение, са с предходни криминални регистрации. Ж.Ж. и К.Й. са осъждани, а М.И. и Л.Т. са с висящи досъдебни производства.

След преценка на събраните до момента доказателства по досъдебните производства и като са взети предвид добри характеристични данни, прокурори при Софийска районна прокуратура са наложили на обвиняемите И.С., М.Б. и Д.М. мярка за неотклонение „гаранция в пари“, а на Й.Дж. и Б.Б. - подписка.

Разследванията по досъдебните производства продължават.

Сподели:

Коментари (0)

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Министър Георгиев изтъква, че е от изключително значение да бъдат окуражавани близките на жертвите да търсят навременна помощ, да сигнализират за такива престъпления, за да могат те да бъдат разкрити

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Видеоматериали от интимни процедури се появиха в порнографски сайтове - позиционирането на камерите изключва версията за „случайно“ заснемане за целите на сигурността

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Мястото е стратегическо и е бил възможен всякакъв трафик – от строителни материали до оръжия и хора