20 Януари, 2026

Прокуратурата поиска "постоянен арест" за Баневи

Прокуратурата поиска "постоянен арест" за Баневи

Евгения и Николай Баневи

Техният адвокат заяви пред Нова ТВ, че ще настояват за по-лека мярка - домашен арест или свобода срещу гаранция

Прокуратурата поиска от спецсъда постоянен арест на Николай и Евгения Баневи. Специализираният наказателен съд се очаква да реши по-късно в петък дали да ги остави за постоянно в ареста.

Техният адвокат заяви пред Нова ТВ, че ще настояват за по-лека мярка - домашен арест или свобода срещу гаранция.

В петък те бяха екстрадирани от Франция в България. След завръщането им специализираната прокуратура ги обвини за участие в организирана престъпна група за данъчни и длъжностни престъпления и пране на пари. Част от групата била и 77-годишната майка на Николай Банев – Мария Банева. Заради напредналата ѝ възраст за нея специализираната прокуратура няма да иска постоянен арест.

Според прокуратурата от 2005 г. до задържането им в Ница Николай и Евгения Баневи източили четири предприятия, укрили десетки милиони лева данъци и изпрали над 1 млрд. лв.

Според зам.-главния прокурор Иван Гешев схемата действала с придобиване на предприятие. След това "първо се влиза и се взима всичко, което е налично в касата". Данните за схемата били от свидетели за фалита на "Полимери".


Сподели:

Коментари (0)

Експерт: Какво се случва ако нямаме служебен премиер

Експерт: Какво се случва ако нямаме служебен премиер

Списъкът от лицата по така наречената „домова книга“ е доста ограничен. Някои от хората от него вече отказаха да бъдат премиери. В такъв случай има два варианта, казва преподавателят по Конституционно право в Юридическия факултет на УНСС доц. Христо Паунов

BIRD: 500 милиона евро на Мадуро изпрани през българска банка

BIRD: 500 милиона евро на Мадуро изпрани през българска банка

Разследване на изданието сочи, че има един единствен правно отговорен посредник за движението на средствата

Единият извършител на въоръжения грабеж в Ихтиман е бил служител на охранителната фирма

Единият извършител на въоръжения грабеж в Ихтиман е бил служител на охранителната фирма

Отнетите средства са около 235 хиляди евро. Двамата нападатели са използвали оръжия - пистолет и автомат, при грабежа са отнели пистолетите на охранителите, като след това ги захвърлили