10 Август, 2026

Софийската прокуратура проверява „Български пощи“ заради хакерската атака

Софийската прокуратура проверява „Български пощи“ заради хакерската атака

Става дума за евентуално извършени длъжностни престъпления и компютърни престъпления

Софийската градска прокуратура е разпоредила извършване на проверка, след постъпил сигнал от електронна медия, в който се излагат твърдения за евентуално извършени длъжностни престъпления и компютърни престъпления по повод осъществен неправомерен достъп до информационната система на търговско дружество „Български пощи“ ЕАД, съобщиха от прокуратурата.

"На основание чл. 145 от Закона за съдебната власт прокурор от Софийска градска прокуратура е разпоредил извършване на проверка по случая. Изискана е информация от ДА „НС“, ГД „БОП“, ГД „НП“, СДВР дали извършват проверка за хакерската атака на Български пощи, като е указано след приключване на проверките материалите да се изпратят в Софийска градска прокуратура по компетентност. Също така от "Български пощи" е изискана информация какъв е редът за изплащане на пенсии след настъпилия срив в информационната система", се казва в изявлението на прокуратурата.

След приключване на проверката Софийска градска прокуратура ще предостави допълнителна информация.

През април дружеството стана обект на хакерска атака, затруднила работата му по редица направления. /Дарик
Сподели:
Петрова пред Илашчук: Неразрешено навлизане на дрон във въздушното ни пространство е неприемливо

Петрова пред Илашчук: Неразрешено навлизане на дрон във въздушното ни пространство е неприемливо

Украинският посланик изрази дълбока загриженост във връзка със случилото се и подчерта, че Украйна не е насочвала умишлено безпилотни летателни апарати към България

Демерджиев: Евакуират се превантивно населените места в близост до завода в село Белица

Демерджиев: Евакуират се превантивно населените места в близост до завода в село Белица

По-рано кметът на Трявна Денчо Минев съобщи, че има взривове в част от складове на завода в Белица, вследствие на запален камион.

Силен взрив избухна във военни складове край Трявна

Силен взрив избухна във военни складове край Трявна

"Информирам всички жители на община Трявна, че вследствие на запален камион има взривове в част от складовете на завода за боеприпаси в село Белица."

Коментари (0)