24 Ноември, 2024

Прокуратурата разследва дали депутати са оказвали натиск върху министър Йоловски

Прокуратурата разследва дали депутати са оказвали натиск върху министър Йоловски

Александър Йоловски, снимка: БГНЕС

Бил принуждаван да възлага обществени поръчки на конкретна фирма

Прокуратурата разследва оказван ли е натиск от депутати върху министъра на електронното управление Александър Йоловски да сключва договори с определени фирми, предаде БНР.

Тече проверка и по доклада на ДАНС, който послужи като основание на Централната избирателна комисия да забрани използването на машини на първия тур на местните избори. Това казаха на пресконференция от прокуратурата, на която беше отчетено двойно увеличение на сигналите и делата за изборни престъпления в сравнение с 2019 година.

В деня, в който стана ясно, че има проблем със сертифициране на машините за гласуване, от ИТН разказаха, че на среща в кабинета на председателя на Народното събрание Росен Желязков  министърът на електронното управление Александър Йоловски е бил принуждаван със заплахи от съпредседателя на ПП  Кирил Петков и от един от предшествениците си – Божидар Божанов,  да възлага обществени поръчки на конкретна фирма. Същият ден – 27 октомври, депутатите от партията на Слави Трифонов внасят сигнал в прокуратурата. Образувана е проверка и след снемане на обяснения от Йоловски наблюдаващият прокурор преценява, че са налице достатъчно данни за образуване на досъдебно производство. 

То е за длъжностно престъпление, извършено от лице от Министерството на електронното управление, казаха заместник–главният прокурор Мария Павлова и върховният прокурор Ваня Стефанова: 
"Разследва се престъпление по служба, в хода на което се разследват и факти - има или няма упражняван натиск към длъжностни лица."

"В рамките на разследването се изследват и други факти и обстоятелства, така че самото образуване за престъпление по служба не изчерпва целия предмет. Ще бъдат изследвани абсолютно всички факти и обстоятелства. Всичко това, което излезе и в публичното пространство дотолкова, доколкото ако свидетел го е потвърдил в рамките на досъдебното производство." - допълват прокурорите. 

Те не разкриха кои са разпитаните и заподозрените. От думите им стана ясно, че разпитите продължават в понеделник. 

По казуса със справката на ДАНС, която спря машинното гласуване на 29 октомври, стана ясно, че тя е получена в прокуратурата на 26 октомври – от ДАНС. Засега тече проверка за компютърни престъпления. Вече са иззети компютри и машини за гласуване, на които в защитена среда са били изграждани кодовете.

Ключово дали ще се стигне до обвинение срещу заместник–министъра на електронното управление Михаил Стойнев, е назначено експертно изследване, стана ясно от думите на прокурор Стефанова и заместник–главният прокурор Мария Павлова: 
"Да провери всички факти и обстоятелства, които се съдържаха в доклада на ДАНс, т.е. дали има някакво неправомерно изграждане повторно на кодовете, кой го е извършил, ако такива следи са оставени."

"Снемат се обяснения от всички лица, които имат отношение. Това са служители на МЕУ, Български институт по метрология, този по стандартизация. Всички лица, които имат някакво отношение по отношение изграждането на софтуер, хеш кодове и въобще във връзка с действията, които предхождат сертифицирането на машините." - поясняват от прокуратурата.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес