22 Август, 2026

Прокуратурата иска Русия да ни предаде заподозрян за хакерската атака срещу наши институции

Прокуратурата иска Русия да ни предаде заподозрян за хакерската атака срещу наши институции

Ако Москва не изпълни искането, разследването ще се води задочно

Прокуратурата ще иска екстрадиция на руския гражданин, за когото се предполага, че стои зад кибератаката от 15 октомври срещу 14 сайта на български държавни институции. Това каза пред БНР говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова.

Тя отказа да каже името на заподозрения, както и как разследващите са стигнали до него, за да не се попречи на работата по делото.

"Колегите обаче проверяват още близо 150 лица. При кои от тях ще бъде установено евентуално, че имат съпричастност към извършеното престъпление, ще разберем, когато успеят да съберат всички факти по този случай. В момента се проверяват всички тези лица. Работи се съвместно с партньорските служби. Разследването предполага, тъй като има и международен елемент, да бъдат отправени и молби за правна помощ към няколко държави, което ще бъде сторено. Всички факти, които имат отношение към разследваното от нас престъпление, ние ще ги съберем и ще съобщим резултатите от тях." - коментира тя. 

Петрова уточни, че ако руските власти не изпълнят искането за екстрадиция, разследването срещу заподозрения ще се води задочно.

Сподели:
36-годишен мъж е задържан за отравянето на 8 редки лешояда в Стара планина

36-годишен мъж е задържан за отравянето на 8 редки лешояда в Стара планина

Намерени са доказателства за отравянето на лешоядите - извършителят е направил самопризнания

Задържаха мъж, отговорен за отравянето на 8 лешояда под връх Ботев

Задържаха мъж, отговорен за отравянето на 8 лешояда под връх Ботев

Сред загиналите е и брадатият лешояд Боев – изключително ценна птица, която беше изчезнала от българската природа. Миналата година той беше освободен в природата от Спасителния център „Зелени Балкани“ по проект, финансиран от Европейската комисия

Адв. Кашъмов: Делото за полетите на Пеевски е причина за много съмнения

Адв. Кашъмов: Делото за полетите на Пеевски е причина за много съмнения

Самият факт, че служители на ГДБОП са разпитвани по този случай, показва ясно, че прокуратурата (СГП) е изискала и получила всички материали по самата преписка на ГДБОП, по която се проверяват данните за тези полети на лидера на ДПС

Коментари (0)