30 Август, 2026

Прокуратурата ще прилага безкомпромисно закона при всеки опит за радикални действия и призиви за насилие

Прокуратурата ще прилага безкомпромисно закона при всеки опит за радикални действия и призиви за насилие

Във връзка със зачестилите случаи на употреба на език на омразата, включително разпространявани в социалните мрежи призиви за радикални действия, основани на религиозна и етническа основа, в т.ч. радикален ислям, Прокуратурата на Република България заявява, че ще бъде безкомпромисна при упражняване на своите правомощия за гарантиране на обществения ред и сигурност и за защита на правата и свободите на гражданите, съобщиха от прокуратурата.

В тази връзка следва да напомним, че всеки призив за радикални действия и насилие и провеждане на нерегламентирани прояви са в разрез с Конституцията и законите на страната. На извършителите на подобен тип деяния може да бъде потърсена наказателна отговорност съгласно разпоредбите на чл.164, ал. 1, пр. 1 от Наказателния кодекс (проповядване на омраза на религиозна основа) и на чл. 407 от Наказателния кодекс (пропаганда за война). В тази връзка при установяване на данни за извършени престъпни деяния от такъв характер, прокуратурата ще прилага закона с цялата му строгост.

Органите на местната власт съвместно с МВР съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите следва да не допускат провеждането на масови мероприятия, които биха дали повод за отправянето на призиви за насилие, радикални действия, както и такива оправдаващи извършването на терористични действия и военни престъпления.

Сподели:
Костадинов окончателно загуби делото срещу Паси - ВАС потвърди вината му за дискриминация и подбуждане на омраза

Костадинов окончателно загуби делото срещу Паси - ВАС потвърди вината му за дискриминация и подбуждане на омраза

„Недопустимо е депутат, лидер на мнение, историк и юрист, какъвто номинално е Костадинов, да провокира и катализира подобни злокобни процеси в социалните мрежи, при това съзнателно“, коментира адвокат Диана Драгиева

Американските документи осветяват и Борисов: 120 страници доказателства по делото „Божков“

Американските документи осветяват и Борисов: 120 страници доказателства по делото „Божков“

В документите на OFAC има засекретени доказателства, които могат да бъдат предоставени на съдията при закрито заседание

Казусът със заглушителя в "Драгалевци" - разглобяването му отнема 2-3 часа

Казусът със заглушителя в "Драгалевци" - разглобяването му отнема 2-3 часа

Ключовият въпрос е кой е разкачил устройството, защото никой няма право да го използва в градска среда

Коментари (0)