Прокуратурата се самосезира и започна разследване на инцидента с хвърлянето на яйца по председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Днес на разпит в полицията в Благоевград бе извикан Александър Тодоров, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.
За да подкрепят приятеля си и да му дадат кураж, пред полицията дойдоха Спас Митев и Владимир Христов, които заедно с Калоян Ханджийски преди седмица бяха оправдани на първа инстанция от РС-Благоевград. Те бяха обвинени за хвърляне на яйца по офисите на управляващата коалиция.
„Привлечен съм като свидетел, проблемът е, че не знаем как ще продължи нататък разследването“, каза тази сутрин Александър Тодоров. Той добави, че протестите затихнаха, за да стартира полицейския натиск, след което влезе в Първо РУ-Благоевград.
След 20 минути Тодоров излезе и каза: „Бях разпитван за хвърлянето на яйца по господин Красимир Вълчев и председателя на Народното събрание г-жа Цвета Караянчева“, каза Тодоров.
На 29 септември при посещението си в Благоевград за среща с актива на ПП ГЕРБ в областта, Караянчева бе замервана с яйца, в нейна посока бе хвърлена и поцинкована кофа. Пръв бе ударен с яйце Красимир Вълчев, при което бе увредено сакото му. Още тогава Вълчев бе категоричен, че няма да подава жалба.
На разпита днес Тодоров е питан откъде познава двамата, казали са му, че няма жалба от тях, но прокуратурата се е самосезирала.
„Имаме прокуратура, която се самосезира след три месеца за незначителни неща, които не нарушават правата на хората, а много по-важни теми остават неразследвани“, констатира Тодоров.
Той бе категоричен, че ги притискат, за да спрат протестите.
Преди седмица Районен съд оневини приятелите му Калоян Ханджийски, Спас Митев и Владимир Христов за това, че на протест са хвърляли яйца по офисите на ВМРО, ГЕРБ и НФСБ.
„Днес пуснахме жалба от името на тримата срещу съставителя на акта ни по УБДХ, заради което ни съдеха. Полицейските инспектори, съставили жалбите трябва да бъдат компетентни и да знаят, че хвърлянето на яйца по офисите на партиите не е нарушение на закона“, каза Спас Митев. Според него това е неморално поведение, а съставянето на такива актове водят до загуба на хиляди левове на българските данъкоплатци.
„Тези пари могат да бъдат използвани за намаляване на битовата престъпност“, смята Спас Митев. Той добави, че с жалбата искат директорът на Първо РУ да провери компетентността на съставителя на актовете срещу протестиращите вече над три месеца.
Днес на разпит в полицията в Благоевград бе извикан Александър Тодоров
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес