18 Май, 2026

Провокация: Кюстендилско читалище готвело среща, посветена на нацистки генерал

Провокация: Кюстендилско читалище готвело среща, посветена на нацистки генерал

Прокуратурата разследва читалище "Зора", разпространило плакати с лика на Фердинанд Шьорнер

Районната прокуратура в Кюстендил разследва местно читалище за проповядване на расова омраза заради разлепени в града плакати с нацистки генерал.

Досъдебното производство е образувано по сигнал на гражданин, съобщава "Свободна Европа". Той се възмутил, че читалище „Зора“ организира среща на тема „Героите от Втората световна война 1941-1945“, посветена на генерала от Вермахта Фердинанд Шьорнер. Със заповед на общината провеждането ѝ е забранено.

След разрешение от съда е претърсено жилището на председателя на читалището, а прокуратурата е събрала доказателства за други подобни деяния в миналото.

Държавото обвинение ще прецени дали да повдигне обвинение на заподозрения за проповядване на фашистка или друга антидемократична идеология, се казва още в съобщението.

Фердинанд Шьорнер е фелдмаршал от германската армия по време на Втората световна война, описван като близък до фюрера Адолф Хитлер и министъра на пропагандата Йозеф Гьобелс.
Сподели:

Коментари (0)

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

В жалбата си тя съобщава, че е жертва на прокурорски произвол, че срещу нея се води "инквизиционно производство", без да може да се защити, защото формално не е обвиняема, че прокуратурата провежда институционална вендета срещу нея заради разкритията ѝ

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

37 държави одобриха третия учредителен документ на Специалния трибунал, който трябва да заработи още през 2027 година

Крах на делото „Русофили“: съдът оправда Николай Малинов по обвиненията за шпионаж

Крах на делото „Русофили“: съдът оправда Николай Малинов по обвиненията за шпионаж

След пет години разследване и шумен международен скандал Софийският градски съд оправда лидера на движение „Русофили“ по обвиненията, че е работил в полза на руски организации и срещу националната сигурност на България