8 Април, 2026

Прокуратурата: Задържани са двамата водачи на катастрофиралия румънски автобус

Прокуратурата: Задържани са двамата водачи на катастрофиралия румънски автобус

Пробите им за алкохол са отрицателни

Арестувани са двамата водачи на румънския автобус, който участва в катастрофата с четири жертви на пътя Русе- Велико Търново. Пробите им за алкохол са отрицателни. Това съобщиха от  Окръжна прокуратура-Велико Търново.

Под ръководството на Окръжната прокуратура във Велико Търново се провежда разследването по досъдебно производство във връзка с настъпило тежко пътнотранспортно произшествие, при което е причинена смъртта на четири души и телесни повреди на осем души. Катастрофата е станала на главен път Русе – Велико Търново, съобщават от държавното обвинение. 

По предложение на Христо Христов, окръжен прокурор на ОП-Велико Търново до Главен прокурор на Република България, досъдебното производство е възложено за разследване на следователи при Национална следствена служба. Касае за случай с изключителна фактическа и правна сложност на разследването с оглед обстоятелството, че от престъплението са пострадали общо дванадесет лица – пътници в обществен транспорт, които са  чуждестранни граждани на Р. Румъния и Р. Турция. 

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие, относно настъпило на  06.08.2022 г. около 02:00 часа,  на първокласен път Русе –В. Търново, в землището на с. Крушето, общ. Горна Оряховица, пътнотранспортно произшествие между автобус „Мерцедес“ с румънска регистрация и спрял в крайпътна отбивка лек автомобил „Пежо-206“ с регистрация на Кралство Нидерландия, в резултат на което е причинена  смъртта на повече от едно лице – пътуващите в пътническия автобус трима румънски граждани и един турски гражданин - престъпление по чл. 343, ал.3, вр. ал. 1, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК, съобщават от прокуратурата. 

Установено е, че в автобуса са пътували 24 пътници и двама водачи. На място на произшествието са загинали трима души, а четвъртият е починал в реанимация. Пострадали са осем лица – пътуващи в автобуса. Пътуващите в лекия автомобил не са били в колата и сред тях няма пострадали.

В хода на разследването е извършен оглед на местопроизшествието, иззети са моторните превозни средства, участници в ПТП, следи и предмети, имащи значение за делото, извършени са  разпити  на свидетели, приобщени са документи, съобщават от държавното обвинение. 

Двамата водачи на автобуса са задържани за 24 часа.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура-Велико Търново.

Сподели:

Коментари (0)

"Пътна полиция" с допълнителни мерки около Великден, спират ремонтите

"Пътна полиция" с допълнителни мерки около Великден, спират ремонтите

Заради очаквания интензивен трафик са спрени всички ремонти. Движението на тежкотоварни автомобили по автомагистралите ще бъде ограничавано.

Държавата отпуска 18 млн. евро помощ за автобусните превозвачи

Държавата отпуска 18 млн. евро помощ за автобусните превозвачи

Целта е да бъдат запазени цените на билетите и предотвратени съкращения в автобусния бранш. Парите ще бъдат насочени към общините.

ЦИК забрани на коалиция да се рекламира със земеделския министър Иван Христанов

ЦИК забрани на коалиция да се рекламира със земеделския министър Иван Христанов

РИК-Бургас постановява, че формацията използва агитационни материали, съдържащи призиви за подкрепа, което в нарушение на избирателния закон