4 Февруари, 2026

Прокуратурата започва проверка на строежите в парк „Росенец“, прочут с "летните сараи" на Доган

Прокуратурата започва проверка на строежите в парк „Росенец“, прочут с "летните сараи" на Доган

Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира министъра на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), министъра на околната среда и водите (МОСВ), министъра на туризма (МТ) и началника на Дирекцията за национален и строителен контрол да извършат незабавни проверки на място и по документи на планираните и извършени строежи в местността „Аркутино“ на границата на община Созопол и община Приморско и в парк „Росенец“ край гр. Бургас, съобщиха от прокуратурата.

ВАП е образувала преписка по информация в медиите за неспазване на правни норми, защитаващи изключителната държавна собственост и уреждащи изисквания за опазване на зони под режима на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), съотв. за законност на строителството.

В хода на проверката трябва да се установи дали е допуснато накърняване на правото на изключителна държавна собственост върху морски плаж. Следва да се провери предприети ли са мерки за защитата й при нарушения, ограничен ли е свободният и безплатният достъп до морски плаж, попадат ли съответните имоти в защитени зони по ЗБР, има ли наличие в имотите на пясъчни дюни съгласно ЗУЧК, извършени ли са строежи. В хода на проверката следва да се установят и наличие на документите, изискуеми от екологичното законодателство и спазването на всички условия за законност на строителството съобразно Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и останалите изброени закони от рода на собственост и статут на земята, наличие на необходими предварителни договори, влезли в сила устройствени планове и т.н.

Събраните данни следва да се обобщят в доклад и да се изпратят на ВАП в най-кратък срок, съобщава БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Министър Георгиев изтъква, че е от изключително значение да бъдат окуражавани близките на жертвите да търсят навременна помощ, да сигнализират за такива престъпления, за да могат те да бъдат разкрити

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Видеоматериали от интимни процедури се появиха в порнографски сайтове - позиционирането на камерите изключва версията за „случайно“ заснемане за целите на сигурността

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Мястото е стратегическо и е бил възможен всякакъв трафик – от строителни материали до оръжия и хора