29 Април, 2026

Прокурорската колегия на ВСС обсъжда избора на нов шеф на Следствието

Прокурорската колегия на ВСС обсъжда избора на нов шеф на Следствието

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще обсъжда проект на решение за откриване на процедура за избор на нов директор на Националната следствена служба. Това ще се случи на 21 септември, сряда.

Право да издигат кандидати имат трима членове на Прокурорската колегия, главният прокурор и министърът на правосъдието. За да има избор, един от кандидатите трябва да получи подкрепата на поне осем съдебни кадровици. Избраният автоматично става и заместник на главния прокурор по разследването.

Петгодишният мандат на настоящия - Борислав Сарафов, изтича на 18 декември, припомня БНР.

Прокурорската колегия открива процедурата за нов следовател №1 десетина дни преди края на мандата на членовете ѝ. Все още не ясно как ще функционира занапред съдебният кадрови орган, след като последното Народно събрание така и не избра своите представители, за да може на 3 октомври съдебният кадрови орган да встъпи в пълния си състав. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

"И точно от нея ще дойде следващата точка на обществено недоволство. Не че експертът няма да каже истината...", прогнозира журналистът

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

С решението си „ЕСПЧ постановява, че за целите на защитата на националната сигурност е необходимо държавите да имат закони, предоставящи на властите правомощия да събират и съхраняват информация за хора в бази данни, които не са обществено достъпни, но трябва да има ефективни гаранции срещу произвол и злоупотреба с тези правомощия"

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Според магистратите "остава загадка" какво точно твърди прокуратурата срещу Кирил Петков и Божидар Божанов