Европейският главен прокурор има забележки към седем от десетте български кандидати за европейски делегирани прокурори
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще обсъди на заседанието си следващата сряда писмо от европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, с което се изисква допълнителна информация за българските кандидати за европейски делегирани прокурори.
Това е първото официално потвърждение, че писмо с такова искане има.
В сряда от пресцентъра на Европейската прокуратура казаха за bnr, че е била поискала допълнителна информация за част от българските кандидати за европейски делегирани прокурори. Оттам уточниха, че все още не е взето решение дали те да бъдат отхвърлени или не и че въпросът за тяхното назначаване се решава от Колегиума на Европейската прокуратура.
„Въпросът не стои на дневен ред тази седмица“, казаха от офиса на Лаура Кьовеши.
Според публикация на изданието „Юрактив“ забележки има към седем от десетте български магистрати. Те са свързани както с опита им, така и с мястото, което заемат в съдебната система.
След 48-часово дни мълчание от Прокурорската колегия разпространиха прессъобщение, за да „внесат уточнения за процедурата за подбор на европейските делегирани прокурори“.
Едно от уточненията е, че писмената комуникация с Лаура Кьовеши е в съответствие с решение на Колегията на Европейската прокуратура.
„В писмото се посочва, че високо е оценено навременното изпълнение на ангажиментите на Прокурорската колегия в процеса по подбор на европейски делегирани прокурори. Процедурата е в ход и все още не е приключила“, пише на финала на лаконичното прессъобщение.
Още от Закон и ред
Адвокати: Протестираме срещу непрозрачния избор на член на Комисията за противодействие на корупцията
Демонстрацията е насочена срещу модела на еднолично управление в адвокатурата, тя е провокирана от процедурата по избора на представител на адвокатурата в Комисията за противодействие на корупцията, казаха адвокати, събрани на протест пред сградата на Висшия адвокатски съвет
Скандално! Адвокатът на осъдените като руски шпиони в Лондон: Те са на свобода и ще бъдат на свобода, никой в България няма претенции към тях
"Деянието, в което те са обвинени, не е наказуемо по българските закони", твърди най-серозно юристът
Пускат Стоян Мавродиев от ареста срещу гаранция от 50 хиляди евро
При определяне на мярката са отчетени събраните по досъдебното производство доказателства, обосноваващи налично предположение за съпричастност към вмененото деяние, липсата на опасност от извършване на престъпление, намаленият интензитет на опасността от укриване