24 Февруари, 2026

Пропиляна възможност: Заради хаос и политически игри България загуби домакинството на ЮНЕСКО

Пропиляна възможност: Заради хаос и политически игри България загуби домакинството на ЮНЕСКО

снимка: БГНЕС

Бившия служебен министър на културата Найден Тодоров се оправдава, че по негово време е била свършено всичко необходимо и съзира политически саботаж зад провала

България изпусна исторически шанс да бъде домакин на 47-та сесия на ЮНЕСКО – форум, който можеше да насочи световния прожектор към културното ни наследство. Според бившия служебен министър на културата Найден Тодоров, Министерството на културата е свършило всичко необходимо, но лошата организация и политическите маневри са довели до провала.

„Това беше дълъг процес, който мина под радара на медиите, но държавните институции бяха наясно с него. НСО, МВР и ДАНС бяха част от организационния комитет, но някой умишлено саботираше усилията“, заяви Тодоров пред БНТ.

Според него, ако комитетът беше към Министерския съвет, а не към Министерството на културата, провалът можеше да бъде избегнат.

Загубеното домакинство не е просто пропусната престижна среща – то е тежък удар по международния имидж на България.

„Това събитие можеше да помогне за опазването на Несебър като част от световното културно наследство, но сега тази заплаха остава“, предупреди Тодоров.

Вместо да изграждаме стратегия за културното ни развитие, ние само „гасим пожари“, заключи бившият министър. Той изрази надежда, че настоящият министър Мариан Бачев ще продължи подготвената визия за бъдещето на културата.

Сподели:

Коментари (0)

Радев използва „Берлинер Правда“ – пропагандист на неофашистката АфД, за да поиска „да говорим с Русия“

Радев използва „Берлинер Правда“ – пропагандист на неофашистката АфД, за да поиска „да говорим с Русия“

Изданието е собственост на техномилионер, бивш доносник на ЩАЗИ, насаждащо носталгия по реалностите на ГДР и "антизападна германска" пропаганда

Никола Николов: Не чакайте честни избори, а политическа вакханалия

Никола Николов: Не чакайте честни избори, а политическа вакханалия

Новите областни управители в страната са предимно от ПП-ДБ, изтъква бившият шеф на пресцентъра на правителството на Росен Желязков

Бившият шеф на КГБ: Трябва да спрем Общия пазар да стане военно-политически инструмент на НАТО

Бившият шеф на КГБ: Трябва да спрем Общия пазар да стане военно-политически инструмент на НАТО

През 1972 г. КГБ подписва първото по рода си споразумение с друга репресивна машина в лицето на българската Държавна сигурност