7 Декември, 2025

Проруска активистка в Германия на съд за агитиране на агресивна война

Проруска активистка в Германия на съд за агитиране на агресивна война

Елена Колбасникова. Снимка: ruscist.com

Ако бъде призната за виновна, Елена Колбасникова може да лежи в затвора до 3 години

Елена Колбасникова, един от основните организатори през 2022 г. на най-големия автопоход в подкрепа на Русия в Германия, трябва да се яви пред съда по обвинение в пропаганда на агресивна война. Заради това, че публично е одобрила по време на проруска демонстрация на 8 май руското нападение срещу Украйна, тя е обвинена по чл. 140 ал. 2 от Наказателния кодекс на Германия, пише dnevnik. Източник на "Дойче веле" каза, че съдебното заседание е насрочено за 29 март в Кьолн.

Ако бъде призната за виновна, тя може да бъде глобена и да лежи в затвора до 3 години, макар че второто наказание изглежда малко вероятно в случая.

"Русия не е агресор. В момента Русия помага да бъде прекратена войната в Украйна", е казала Колбасникова пред екип на Bild.tv, отразяващ митинга. Така според прокуратурата тя е одобрила на думи престъпление, и то по начин, който може да наруши обществения ред.

Съгласно международното право воденето на агресивна война е престъпление и който го одобрява, рискува преследване в Германия.

Колбасникова е един от лидерите на проруските протести и си сътрудничи с местни крайнодесни политици като бившия член на антиимигрантската партия ProNR Маркус Байзихт. Тя самата твърди, че е жертва заради това, че се бори "за мир и правда". Но според местния вестник "Кьолнер Щад-анцайгер" е разследвана и за разпространяване на призив хората да се записват в редиците на наемническата частна армия "Вагнер" на Сергей Пригожин.

Родена в украинския град Днипро, тя е женена за Макс Шлюнд - новото име на Ростислав Теснюк, който се е заселил в Германия преди десетилетие и има подозрения, че е бивш офицер от ВВС на Русия. През есента тя посети Източна Украйна, за да предаде на руските войски дарение. В края на януари "Ройтерс" посочи, че те са изпратили и поне 500 евро, а това е нарушение на европейските санкции.

Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании