17 Юни, 2026

Проруски настроен украински политик беше прострелян в Крим, Кремъл поръчал убийството му

Проруски настроен украински политик беше прострелян в Крим, Кремъл поръчал убийството му

Проруски настроен украински политик, за когото се твърди, че е бил подреден да ръководи марионетна администрация в Киев, е бил прострелян при опит за убийство в Крим, казаха руски официални лица, цитирани от АФП.

Олег Царьов, бивш депутат и подкрепян от Москва антикиевски сепаратист, беше в тежко състояние в петък след нападението, каза семейството му в изявление в неговия канал в Telegram.

Няколко високопоставени поддръжници на руската атака срещу Украйна бяха убити в Русия или на контролирана от Русия територия от началото на конфликта.

„Около полунощ той е прострелян два пъти на територията на курорта, в който живее“, се казва в съобщението. „Олег беше в безсъзнание и беше загубил много кръв“.

Владимир Рогов, назначен от Русия служител в окупираните части на Украйна, каза, че Царьов е бил в интензивно отделение днес сутринта.

Следственият комитет на Русия съобщи, че е започнал наказателно разследване за "опит за убийство".

Добавя се, че атаката е извършена в Крим, южния украински полуостров, който Москва анексира от Киев през 2014 г.

53-годишният Царьов беше проруски депутат в парламента на Украйна преди революцията от 2013-2014 г.

След като Русия отговори с превземането на Крим и избухването на гражданска война, Царьов стана лидер на сепаратистите в Източна Украйна.

Според няколко доклада разузнавателните агенции на Съединените щати смятат, че Кремъл е разглеждал Царьов като възможен избор да ръководи марионетно правителство в Киев, ако неговата офанзива успее да отстрани украинския президент Володимир Зеленски.

Украйна, САЩ и няколко други западни държави санкционираха Царьов.

„Киев ще бъде свободен от фашисти... Победата е неизбежна“, написа той на страницата си в Telegram на 24 февруари 2022 г. – деня, в който руските сили бяха изпратени в Украйна.

Украинският журналист Денис Казански лансира своята версия за атаката, извършена срещу бившия депутат в парламента в Киев.

"Царьов през последно време отправяше яростни критики към властите в Москва заради неуспехите на руската инвазия срещу Украйна", каза журналистът, цитиран от базираната в Киев медия УНИАН. "Ето защо в Кремъл решиха да го очистят", добави Казански.

По думите на журналиста: Няма да има никакво разследване. До ден-два Русия ще обяви, че нападението е организирано и извършено от украински диверсанти и цялата тази история ще бъде грижливо потулена.


 /БГНЕС

Сподели:
Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Фразата предизвикала смях в залата. След това американският президент се отправил към мястото си, като се ръкувал с президента на Франция Еманюел Макрон

ВСУ поразиха танкер от „сенчестия флот“ на Русия и мостове, важни за руската логистика

ВСУ поразиха танкер от „сенчестия флот“ на Русия и мостове, важни за руската логистика

Става дума за мост над Севернокримския канал близо до селището Ставки, както и за мост в окупираната част на Херсонска област

Анализатор: Путин още не се е удавил във  ваната с илюзиите си

Анализатор: Путин още не се е удавил във ваната с илюзиите си

Експертът подчерта, че за разлика от 2022 г. в обкръжението на Путин почти не са останали хора, които искрено желаят продължаването на войната

Коментари (0)