Никога партийните централи не са гледали с добро око на преференциите, предпочитат гражданите да не им объркват сметките като пренареждат един или друг предпочитан кандидат и искат всичко де е под контрол. Това вече няма как да се случи, защото в резултат на промените в Изборния кодекс, преференции има на всички избори, при това достатъчно ниски, така че да пренареждат листите. Това каза омбудсманът Мая Манолова в ефира на Канал 3.
”Депутатите в продължение на месеци пред всички български граждани водят един спор, които се свежда до това, дали да се спази закона или не., което ако органа, които кове закона го нарушава с лека ръка и води дебат как точно да го наруши, какво да очакваме от редовите граждани или просто законите ще важат само за редовите граждани, а институциите са над тях. Това е абсурдна ситуация. След като това е мандатна институция, е ясно, че нейният мандат ще приключи и ще бъде избран нов орган”, коментира Мая Манолова относно избора на нов състав на ЦИК.
Относно падащото мнозинство в ЦИК и взимането на решенията с обикновено мнозинство с 50+1, а не с две трети омбудсманът каза, че не гледа с добро око на нито една промяна в изборната администрация.
”Самият дебат, че ще има решения на изборните комисии, които изобщо няма да могат да се обжалват, е огромно отстъпление ”, заяви тя и добави: ”Абсурдно е решения на ЦИК да се обжалват по места. Промяната на мнозинството непосредствено преди избори естествено буди подозрения. Ще проследя реалните промени в Изборния кодекс и ще преценя дали да подам конституционна жалба.
Системно, в продължение на години, ЦИК нарушава Изборния кодекс, като бойкотира машинното гласуване, нещо което трябваше да се случи преде близо две години. Електронното гласуване също трябваше да е факт през тази година, каза още Манолова и добави, че електронното гласуване е стъпката, която ще даде възможност на българите зад граница да гласуват.
Вотът на българите в чужбина е трудно предвидим и това е голямото притеснение, защото няма как да бъде насочван, направляван, манипулиран, контролиран и това винаги плаши, каза омбудсманът.
В момента нямам решение да се кандидатирам за кмет на София, нито за евродепутат, нито за парламентарист, нямам решение да си сменям работата. Имам каузи, в които съм насочила усилията и енергията си на 100% и мисля, че си върша добре работата. Мислите ли, че някой ще ме издигне, ако аз не искам и отива ли ми вече като омбудсман да се ангажирам, с която и да е партия. Няма как да стане. Много важен е и успеха на каузите, с които се ангажирам, каза тя.
Омбудсманът говори и за свръхправомощията на банките. Това е кауза, зад която застанах отдавна и е мой поет ангажимент към гражданите. Не успях да направя промяна в чл 417 и чл.410 в ГПК – това се текстовете, които дават възможност на банките и на монополните дружества , събирачите на дългове, бързите кредити и мобилните оператори по една облекчена процедура да събират вземанията от техните длъжници. Текстът на чл.417 дава възможност на банката само с едностранни документи, изготвени от нейното счетоводство да осъди длъжника, да запорира цялото му имущество и да започне да го продава. Гражданинът може да възрази, когато разбере, че това се е случило, но това не спира принудителното изпълнение, разясни тя.
България
Просветленията на Мая Манолова: Партийните централи никога не са гледали с добро око на преференциите
Мая Манолова
Вотът на българите в чужбина е трудно предвидим и това е голямото притеснение, изтъкна омбудсманът
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас