31 Януари, 2026

Протест на БНР, БНТ и БТА за по-високи заплати блокира София

 Протест на БНР, БНТ и БТА за по-високи заплати блокира София

илюстративна снимка: архив

Той е под надслов „Трудът в медиите има стойност“, мотивиран от обидно ниското заплащане, с които не може да се прави нормална журналистика

Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на национален протест този четвъртък, 15 май, с настояване за увеличение на заплатите с минимум 15%. Митингът започва в 12:00 ч. пред Софийския университет и ще блокира кръстовището, като паралелно ще има акции и в други градове.

Протестът е под надслов „Трудът в медиите има стойност“ и е организиран от синдикалните структури на КНСБ и КТ „Подкрепа“. Исканата сума от държавния бюджет е 14 млн. лв. – по 5 млн. за БНР, 6 млн. за БНТ и 3 млн. за БТА.

Според синдикатите заплащането в обществените медии е унизително – музикант с 20 години стаж в БНР получава 1613 лв. бруто, а младши репортер в БТА – 1300 лв. „С тези доходи нормална журналистика не се прави“, заяви Марио Нинов от КТ „Подкрепа“.

От КНСБ подчертаха, че исканията обхващат не само журналисти, но и всички технически, творчески и поддържащи кадри. Синдикалистите ще настояват за среща с финансовия министър, а ако тя не се състои – ще го очакват на протеста.

Като част от акцията ще бъдат представени символични „пилотни предавания“ като: „100% будни и бедни“, „Денят започва без пари“ и „Прогноза за времето на безпаричие“.

Синдикатите напомнят, че в редица европейски държави заплатите в медиите са в пъти по-високи – например 5775 евро за журналист в Германия, 1300 евро в Хърватия. Според тях решението за финансиране у нас е въпрос на политическа воля, не на възможности – буфери има, остава желание.

Сподели:

Коментари (1)

  • 08:23, 15 Май, 2025

    И това което имат им е много,по цял ден мънкат и фъфлят като първолаци,освен да плюят по всичко друго не могат.

    Отговор
Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Чудо: Гласовете на приятели връщат към живот момче, прекарало 55 дни в кома

Автомобилен инцидент е причина 8-годишният Лю да изпадне в пълна кома, от която успява да излезе след като в продължение на дни майка му пуска посланията на неговите съученици

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

Десетки са жертвите на студа и леда, завладял САЩ

В Ню Йорк властите съобщиха, че 10 души са били открити починали заради студа. Три деца на 6, 8 и 9 години загинаха вчера, след като са се подхлъзнали на лед и са паднали в замръзнал водоем в Тексас. За нови смъртни случаи бе съобщено в над 10 щатa.

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Звезди на киното и музиката с призиви срещу Американската имиграционна служба

Независимо, че по принцип се въздържат от политически коментари, редица знаменитости изразиха недоволството си от репресиите на президента Доналд Тръмп срещу имигрантите.