7 Юли, 2026

Протест напомни на руския президент за отравянето на Навални: "Путин, пийни си чай!"

Протест напомни на руския президент за отравянето на Навални: "Путин, пийни си чай!"
Владимир Путин

На 20 август след чаша чай на летището опозиционният лидер изпадна в кома

Хиляди хора протестираха днес в град Хабаровск, в Далечния изток на Русия, против президента Владимир Путин осма поредна събота, предаде Ройтерс.

Те демонстрираха срещу регионална политическа криза и предполагаемото отравяне на Алексей Навални - най-гласовития критик на президента.

"Путин, пийни си чай", скандираха участниците в митинга, които преминаха на шествие по главния булевард в Хабаровск.

Те имаха предвид предполагаемото отравяне на Навални, на когото му прилошало в самолет, след като изпил чаша чай на летището на 20 август. Руският опозиционер бе транспортиран в в болница Берлин, където сега е настанен в изкуствена кома, но в стабилизирано състояние и без непосредствена опасност за живота.
 
Демонстрантите освен това издигнаха плакати срещу "репресиите" и "диктатурата" и поискаха арестуваният губернатор на Хабаровския край Сергей Фургал да бъде освободен от ареста и да се върне в града.
 
Всяка събота в Хабаровск, на около 6110 километра източно от столицата Москва, има протест след ареста на 9 юли на Фургал по обвинения в убийства, които той отрича. Според привържениците на популярния губернатор той е бил задържан по политически мотиви.
 
Част от демонстрантите изразиха солидарност с протестиращите в Беларус срещу спорното преизбиране на президента Александър Лукашенко на 9 август, отбелязва Ройтерс.
 
Поредният неразрешен протест в Хабаровск в подкрепа на Сергей Фургал е събрал около 1200 участници, съобщи градската администрация, цитирана от ТАСС.
 
В комюникето се отбелязва, че броят на демонстрантите е намалял за пореден път.
Сподели:
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл

Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака

Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака

Омският НПЗ се намира дълбоко в Сибир. Това е една от най-далекобойните украински атаки от началото на пълномащабната война

Коментари (0)