Инициативата бе посветена на 73-годишнината от обявяването на война на България от страна на СССР.
Васил Василев
Плакат „Стоп на руската агресия“ поведе тази вечер протеста за демонтиране на Паметника на съветската армия в София. Вееха се български, европейски и украински знамена.
Гражданска инициатива за демонтиране на паметника на съветската армия организира тази протестна акция пред паметника, наричан Монумент на окупационната червена армия (МОЧА) в София, за да изрази за пореден път възмущението си от неговото съществуване насред столицата.
Инициативата бе посветена на 73-годишнината от обявяването на война на България от страна на СССР. Произнесени бяха няколко силни речи по темата.
Около 5-и септември 1944 г. България е в усилени преговори със Съюзниците за излизане от войната и подписване на примирие, последните германски военни части са напуснали или в процес на напускане на страната, а държавата е обявила неутралитет. България поддържа пълни дипломатически отношения със СССР през целия период на войната и отказва да изпрати свои войски на Източния фронт, които да воюват срещу Съветския съюз.
Точно в този момент СССР обявява война на неутрална България и впоследствие окупира страната ни за период от три години, възкачвайки на власт обявения със закон за престъпен комунистически режим, продължил близо половин век.
В първите месеци на окупацията смъртта си намират близо 30 000 българи без право на съд и без издадена присъда. Съветската армия, заедно с върховния й главнокомандващ Й.В.Сталин, са преки поръчители и съучастници в това МАСОВО УБИЙСТВО на българи!
Настоявяме Столична Община и кметът Йорданка Фандъкова да предприемат действия по демонтирането на този позорен за страната ни "паметник", така както повелява и решението, взето през 1992 г. от Столичния общински съвет, което и до ден днешен остава неизпълнено“, казват във възванието си организаторите на протеста.
Още от България
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци
Съдът в Бургас отмени запора върху сметка на журналист от BIRD.bg: Решение срещу съдебния тормоз над медиите
Темида прие, че масовите искове и запорите могат да се превърнат в средство за цензура, а не за защита на права. Казусът вече е и пред Върховния касационен съд