6 Април, 2026

Протести избухнаха из цяла Беларус , след като екзитполовете показаха голяма победа за Александър Лукашенко

Протести избухнаха из цяла Беларус , след като екзитполовете показаха голяма победа за Александър Лукашенко

 Протести избухнаха из цяла Беларус в неделя вечерта, след като екзитполовете показаха голяма победа за настоящия президент на страната Александър Лукашенко на изборите за държавен глава, пише европейската редакция на Politico, цитирана от Агенция "Фокус".

Независимата телевизия Belsat показа големи тълпи да бъдат атакувани от полицията в Минск на фона на съобщения, че няколко местни избирателни секции твърдят, че според техните изчисления кандидатът на опозиция Светлана Тихановская се справя по-добре от Лукашенко.

Екзитполът, проведен от държавната Младежка лаборатория за социологически проучвания, дава на Лукашенко 79,7% и 6,8% на Тихановская, а независимите преброявания са забранени. Централната избирателна комисия заяви, че ранните резултати ще бъдат публикувани след полунощ, като по-пълният брой гласове ще дойде в понеделник сутринта.

Тихановская беше изненадваща замяна на съпруга си Сергей, популярен блогър, който беше арестуван, когато се опита да започне президентска кампания. Тя проведе големи митинги в Минск и в провинциални градове, като се възползва от всеобщо недоволство срещу Лукашенко, който е на власт от 1994 г
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Москва предоставя чувствителна информация на Техеран за израелската енергийна инфраструктура на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и риска от нова ескалация

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

По същото време на посещение в Сирия е и турският външен министър Хакан Фидан

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Унгария обвини Украйна за осуетения саботаж на газопровод в Сърбия, докато Киев отхвърли твърденията и ги определи като провокация на Москва на фона на енергийната криза в Европа