10 Май, 2026

Протести в четири града срещу и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов

Протести в четири града срещу и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов

снимка: БГНЕС

Координатор на демонстрациите е "Правосъдие за всеки", което е категорично, че неговият мандат отдавна е изтекъл и процесуалните му действия не са легитимни

Тази вечер пред съдебните палати в София, Пловдив, Варна и Бургас са планирани масови протести с искане за незабавната смяна на Борислав Сарафов като изпълняващ длъжността главен прокурор, съобщават организаторите от гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“, които координират демонстрациите и в четирите града.

Според организаторите акцията, която започва от 18:30 ч., цели да покаже широко обществено недоволство срещу това, че Сарафов продължава да изпълнява функциите на главен прокурор въпреки възражения за легитимността на неговия мандат и въпроси дали е имал право да инициира процесуални действия след 21 юли 2025 г. — дата, на която според противниците му изтичат законовите срокове за временно заемане на поста.

В София протестът ще включва и шествие до сградата на Висшия съдебен съвет, като демонстрантите планират да пресекат централни булеварди, за да подчертаят исканията си за независима съдебна система и върховенство на закона.

През последните месеци в столицата вече имаше множество събития на „Правосъдие за всеки“, включително митинги и шествия с подобни искания, които събраха граждани, студенти и представители на различни обществени групи в подкрепа на реформи в правосъдната система.

Организаторите твърдят, че днешните протести са част от по-широко движение срещу това, което те описват като узурпация на съдебната власт и липса на реална процедура за избор на нов главен прокурор, и призовават за продължаване на гражданския натиск до решаваща промяна в ръководството на прокуратурата.

Сподели:

Коментари (0)

Обвиниха Джеймс Камерън в "кражба" - използвал  лицето на малолетна актриса за героинята Нейтири от „Аватар“

Обвиниха Джеймс Камерън в "кражба" - използвал лицето на малолетна актриса за героинята Нейтири от „Аватар“

Съдебният иск е подаден от перуанската актриса и активистка К’орианка Килчър, а в него са отправени тежки обвинения

Операция „Пангея XVIII“! ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства

Операция „Пангея XVIII“! ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства

Сред най-сериозните случаи е нелегална фабрика за производство на медикаменти в България.

Съдия се оттегли от дело срещу Волгин, възхвалявал Народния съд

Съдия се оттегли от дело срещу Волгин, възхвалявал Народния съд

Жертви на комунизма загубиха и на втора инстанция колективното дело срещу евродепутата, който изрази носталгия по така наречения Народен съд