Гражданите се обявиха срещу избора на Сарафов, настояват за съдебна реформа
Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата и се обявиха против избора на Борислав Сарафов за временно изпълняващ длъжността главен прокурор. Протестиращите настояват за истинска съдебна реформа с конституционни промени, а не поредната имитация, предаде репортер на БГНЕС.
Румяна Христова е една от излезлите на протест тази вечер. Пред БГНЕС тя посочи, че е действащ юрист с повечр от 30 години стаж. „Дойдох заради това безобразие, което се случва във ВСС и заради тяхното незаконосъобразно решение само от прокурорската квота да изберат и.д главен прокурор Борислав Сарафов. В крайна сметка смениха Гешев, за да сложат нов Гешев, който се казва Сарафов“,каза тя. Според нея това е бил най-лошият вариант, който е можело да се направи.
Протестиращите разпънаха транспарант с надпис “Съдебна реформа сега”.
Ивайло Мирчев от ПП-ДБ също се включи в протеста и посочи, че протести като този вече се правят 10-та поредна година.
„Изборът на Сарафов по никакъв начин не е някаква промяна, а потвърждава политиката, която се случва в последните години -ВСС инсталиран от определени политически олигархични кръгове да си избира следващия главен прокурор. Ние се противопоставяме на това и искаме да направим такива промени в Конституцията, които да не позволяват политически олигархични кръгове да си избират главен прокурор.”, коментира той.
Според него новият ВСС трябва да избере следващия главен прокурор. /БГНЕС
Още от Улицата
WSJ: Великобритания с нов лидер от понеделник. Първата му задача: да успокои пазарите
Анди Бърнам, лидерът на лявото лейбъристко крило, иска радикално да реформира Обединеното кралство, но е изправен пред сериозни финансови ограничения
Проф. Рачев: България преживява още една седмица ретро лято
По думите на климатолога днес топло, утре може би ще бъде възможно най-топло, но обеща от вторник сериозно захлаждане
Участници в международното учение "Бриз 2026" ще демонстрират бойни умения
На събитие ще присъства президентът Илияна Йотова, което ще бъде посрещната с военни почести на Морската гара в Бургас