В Деня на държавността - националния празник на Сърбия, демонстрацията привлече студенти и местни жители
Хиляди граждани се включиха в антиправителствен протест в централния сръбски град Крагуевац, предаде БНТ.
В Деня на държавността - националния празник на Сърбия, демонстрацията привлече студенти и местни жители. Протестното движение не стихва повече от година след трагедията в Нови Сад, където рухна козирка на жп гарата в града - загинаха 16 души.
Трагедията отприщи обществения гняв срещу системната, корупция, слабия надзор и липсата на отчетност при инфраструктурни проекти. Протестиращите заявяват, че са наясно, че за значими промени е необходимо време и са категорични, че гражданският натиск няма да отслабне.
Демонстрацията в Крагуевац се проведе на фона на продължаващо политическо напрежение преди евентуални избори през тази година. Последният петгодишен мандат на президента Александър Вучич, който управлява от 2017 г., изтича догодина, но той обеща да обяви дата за предсрочни избори в следващите месеци.
Още от Свят
Асен Василев, преди заседанието: ПП няма да подкрепи обща президентска кандидатура с ГЕРБ
По думите му в момента тече процес на разговори с ДСБ, „Да, България“ и Форума за демократично действие, който координира обсъжданията
Иран атакува ОАЕ, Бахрейн, Катар - жителите на Доха бяха предупредени да останат на сигурно място
Тези атаки бяха предшествани от американски удари през нощта срещу военни обекти в Иран - в отговор на ирански обстрел в Ормузкия проток
Внезапно почина американският сенатор Линдзи Греъм, приятел на Украйна (обновена)
В съобщението се отбелязва, че кончината на 71-годишния Греъм е настъпила след "кратко боледуване"