3 Април, 2026

Противоминната военноморска група в Черно море започна работа

Противоминната военноморска група в Черно море започна работа

Минният ловец "Струма", снимка: архив - БГНЕС

Българските ВМС участват с минния ловец „Струма“

Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов участва днес, 1 юли, в среща на Комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM Black Sea), която се проведе в Истанбул заедно с командирите на ВМС на Турция и Румъния. На срещата беше подписан пакет от оперативни документи, регламентиращи дейността на групата.

На тържествената церемония, в присъствието на командирите на Военноморските сили на трите държави, бе дадено началото на първата активация на Противоминната военноморска група (MCM Black Sea) в Черно море.

Българските ВМС участват с минен ловец „Струма“ с командир капитан III ранг Мирослав Добрев. От първата активация до 16 юли групата действа в националните морски пространства на трите държави. Корабите ще изпълняват задачи по разузнаване и наблюдение с оглед на минната заплаха, противоминни действия в определени зони, съвместни учения, подобряване на оперативната съвместимост и повишаване на морската ситуационна осведоменост на НАТО.

Групата ще вземе участие в морската фаза на националното военноморско учение с международно участие „Бриз - 2024“. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Джорджа Мелони с изненадващо посещение в Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар

Джорджа Мелони с изненадващо посещение в Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар

Тя започна своята необявена визита от пристанищния град Джеда на брега на Червено море

Марк Рюте отива в САЩ на сбирка на  “Билдеберг”, ще се срещне с  Тръмп, Рубио и  Хегсет

Марк Рюте отива в САЩ на сбирка на “Билдеберг”, ще се срещне с Тръмп, Рубио и Хегсет

Той ще ще произнесе реч в института “Роналд Рейгън” и ще участва в среща на групата “Билдеберг”, се допълва в съобщението.

В Крим се разби още един руски самолет -  изтребител Су-30

В Крим се разби още един руски самолет -  изтребител Су-30

При предишния инцидент с Ан-26 на борда е бил генерал-лейтенант Александър Отрощенко - 14-ият руски генерал, загинал от началото на инвазията в Украйна