5 Декември, 2025

Проучване: В 9 държави от ЕС гражданите виждат „висок риск“ от война с Русия

Проучване: В 9 държави от ЕС гражданите виждат „висок риск“ от война с Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изследването, основано на близо 10 000 респонденти, идва след продължаващото пълномащабно нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., и на фона на растящи опасения, че конфликтът може да се разраства

Мнозинството граждани в девет държави от ЕС смятат, че съществува висок риск от военен сблъсък между Съюза и Русия, показва ново изследване на социологическата група Cluster 17, публикувано в списанието за международни отношения Le Grand Continent.

Проучването, основано на близо 10 000 респонденти, идва след над три години и половина война, предизвикана от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., и на фона на растящи опасения, че конфликтът може да се разшири.

Миналия месец френският генерал Фабиен Мандон предупреди, че Русия се готви за нов конфликт до 2030 г. Руският президент Владимир Путин заяви: „Не планираме война с Европа, но ако Европа пожелае и я започне, ние сме готови веднага.“

Според данните 51% от хората смятат, че рискът Русия да влезе във война с тяхната страна през следващите години е „висок“ или „много висок“. Проучването е проведено в края на ноември сред 9553 души.

В него участват Франция, Германия, Италия, Испания, Полша, Португалия, Хърватия, Белгия и Нидерландия, като във всяка държава са анкетирани над 1000 души. Данните обаче варират значително. В Полша – страна, която граничи с Русия и Беларус – 77% от респондентите смятат риска за висок или много висок. Във Франция делът е 54%, а в Германия – 51%. Обратно, 65% от италианците определят риска като нисък или несъществуващ.

Голямо мнозинство – 81% – заявява, че почти няма шанс за война с Китай в близките години.

На фона на оживени дебати в Европа за военната служба и плановете на Франция да възстанови форма на доброволна служба, анкетираните изразяват силни съмнения относно способността на своите армии да се защитят от руска агресия.

69% от гражданите смятат, че страната им е „напълно неспособна“ или „по-скоро неспособна“ да се защити. Французите – единствените в проучването, които живеят в държава с ядрени сили – са най-малко песимистични: 44% вярват, че страната им би могла да се отбранява „в значителна степен“. На противоположния полюс са белгийците, италианците и португалците – 87%, 85% и 85% от тях смятат, че държавите им не биха могли да се защитят сами.

Въпреки страховете от Русия, за европейците най-непосредствената заплаха остава тероризмът: 63% определят риска от открита атака от „терористични групи“ като висок или много висок./ АФП, БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

„Заводът е критично важна част от военно-промишления комплекс на врага с производствен капацитет над 1 милион тона амоняк и до 1,4 милиона тона амониева селитра годишно", съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки,  да създаде дилеми за Кремъл

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Първата дама на САЩ уверява, че нейната привързаност към осигуряването на безопасното връщане на децата при техните семейства е непоколебима.