8 Юни, 2026

Кризисен Европейски съвет на 30 юни, преговорите за приемник на Юнкер се провалиха

Кризисен Европейски съвет на 30 юни, преговорите за приемник на Юнкер се провалиха
Жан-Клод Юнкер

Слабите надежди за намиране на решение за наследник на Юнкер бяха попарени

Деликатните преговори, водени на срещата на върха на ЕС за намиране на приемлив кандидат за председател на Европейската комисия, се провалиха вчера и бе свикан кризисен Европейски съвет на 30 юни, съобщи Франс прес.

"Няма мнозинство за никой кандидат. Ще се съберем отново на 30 юни. Ще продължа консултациите", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след първия ден от срещата.

Слабите надежди за намиране на решение бяха попарени след разговор на Туск с френския президент Еманюел Макрон и германската канцлерка Ангела Меркел.

"Вчера бях предпазлив оптимист. Днес съм повече предпазлив, отколкото оптимист", каза той в "Туитър" след разговора си с двамата лидери.

Макрон отхвърля номинацията на защитавания от Меркел претендент, германеца Манфред Вебер, водещия кандидат на Европейската народна партия (ЕНП). Претенденти за председателското място в ЕК са още холандецът Франс Тимерманс от групата на социалистите и датчанката Маргрете Вестагер от групата на либералите и центристите "Обнови Европа". 

Човекът, който ще заеме на 1 ноември поста от Жан Клод-Юнкер, трябва да получи подкрепата на 21 от 28 европейски лидери и да събере мнозинство от поне 376 гласа в ЕП. 

Направено е предложение за разпределението на четири висши поста в ЕС. ЕНП, най-голямата група в европарламента, иска председателския пост в Европейската комисия и никой не оспорва нейните претенции, но трябва да се намери кандидат, различен от Вебер, заявиха пред АФП трима високопоставени източници.

Либералите искат да оглавят Европейския съвет, а социалистите ще получат поста ръководител на европейската дипломация. Социалистите и зелените ще си поделят ръководния пост е Европейския парламент, който има 5-годишен мандат, така че представител на всяка от двете групи ще го оглави за по две години и половина, пише БТА. 
Сподели:
Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%

Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%

Възнагражденията на премиера, председателя на парламента и членовете на парламентарните комисии също ще бъдат намален

Украйна осуети руски заговор за убийството на висш служител на военното разузнаване

Украйна осуети руски заговор за убийството на висш служител на военното разузнаване

Това е вторият публично известен опит за покушение срещу Андрий Юсов през последните месеци

Шок в руските спецслужби след ликвидирането на  Хаменей, изключили система за сигурност на Путин

Шок в руските спецслужби след ликвидирането на Хаменей, изключили система за сигурност на Путин

Причината за временното изключване е била информация, че израелското разузнаване е проникнало в камерите за наблюдение по пътищата на Техеран и в продължение на години е получавало данни от тях

Коментари (0)