24 Февруари, 2026

ЕС проверява водещи фирми за гуми по подозрение за създаване на картел

ЕС проверява водещи фирми за гуми по подозрение за създаване на картел

Сред проверените са Michelin, Goodyear, Continental

Европейската комисия съобщи, че е започнала внезапни проверки на дружества за производство на гуми в няколко държави от ЕС след подозрения за ценови сговор, предаде АФП.

Френската Michelin, американската Goodyear и германската Continental бяха сред компаниите, които потвърдиха, че са били проверявани.

Комисията, мощният антитръстов орган на 27-те страни от общността, изрази загриженост, че сред проверените компании може да е имало координиране на цените.

Комисията не назова имената на фирмите, нито съобщи в кои държави са извършили обиски разследващите, към които са се присъединили органите за защита на конкуренцията на всяка засегната държава-членка.

Френската фирма Michelin заяви, че е била проверявана, но побърза да отрече да е участвала в антиконкурентни практики.

Говорител на Continental каза: "Можем да потвърдим, че от днес в Continental в Германия се провеждат разследвания от страна на европейските антитръстови органи."

Goodyear също обяви, че е имало проверки в нейните европейски обекти.

"Твърде рано е да се спекулира какво точно може да се е случило, но ние оказваме пълно съдействие на властите", съобщиха от компанията.

Nokian Tyres също потвърди проверката в централата си в Нокия, Финландия, и добави, че "оказва пълно съдействие на властите".

Инспекциите не означават, че компаниите са смятани за виновни за антиконкурентно поведение.

Въпросните продукти са нови гуми за подмяна за леки автомобили, микробуси, камиони и автобуси, продавани в Европейското икономическо пространство (ЕИП), се каза в изявление на Комисията.

ЕИП включва 27-те държави-членки на ЕС, както и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Комисията проверява твърденията, че компаниите са нарушили правилата на ЕС за конкуренцията, които забраняват картелите и ограничителните бизнес практики.

Ако впоследствие проверяваните фирми бъдат признати за виновни в нарушаване на антитръстовите правила, те рискуват да бъдат глобени с големи суми, но могат да получат имунитет, ако сътрудничат на комисията.

Не съществува краен срок, в който Комисията трябва да приключи разследването си.

Съобщението засегна акциите на компаниите за производство на гуми. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Ескалация в Иран: Протестиращи се сблъскаха с лоялисти на режима

Напрежението ескалира между антиправителствени активисти и проправителствени милиции, които се сблъскват в иранските университетски кампуси за четвърти пореден ден

Макрон прие оставката на управителя на Лувъра

Макрон прие оставката на управителя на Лувъра

Де Кар беше под нарастващ натиск след обира в края на 2025 г., при който посред бял ден бяха откраднати френски кралски бижута на стойност около 100 милиона долара

ISW: Путин и Медведев подготвят руснаците за изтощителна война и нови загуби на фронта

ISW: Путин и Медведев подготвят руснаците за изтощителна война и нови загуби на фронта

Руският президент се готви за ограничени, поетапни мобилизации в резерва в бъдеще, за да задоволи нуждите на Русия от формиране на въоръжени сили