8 Април, 2026

Проверяват сградата на суперкомпютъра в София

Проверяват сградата на суперкомпютъра в София

Днес от 13.30 ч. ще бъде извършена проверка на изграждането на сградата, в която ще се помещава суперкомпютъра на територията на София Тех парк, който е част от европейската мрежа EuroHPCJoint Undertaking, съобщиха от пресцентъра на Столична община.

В проверката на място ще участват кметът на София Йорданка Фандъкова, министърът на икономиката Лъчезар Борисов, министърът на финансите Кирил Ананиев, еврокомисарят по „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел, президентът Росен Плевнелиев (2012-2017), както и зам.-председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Костадин Петков и председателят на Управителния съвет на парка Васил Караиванов.

В рамките на инспекцията ще бъде обявен и нов инфраструктурен проект за изграждането на пътна връзка в района.
Сградата на суперкомпютъра се намира на територията на София Тех Парк – главна алея, вход откъм бул. “Асен Йорданов“(вход на София Тех Парк откъм зала „Арена Армеец“).

Суперкомпютърът ще е един от 5-те petascale суперкомпютъра имащи за цел да надградят изчислителната мощ на Европейския съюз. Кандидатурата на българския консорциум „Петаскейлсуперкомпютър – България“, с водещ партньор София Тех Парк, беше одобрена по процедура на EuroHPCJoint Undertaking, в която бяха избрани 8 локации, на чиято територия да бъдат изградени машини с висока изчислителна мощ: 3 pre-exascale и 5 petasacaleсуперкомпютри. След изграждането на суперкомпютъра България ще се утвърди като дигитален хъб в региона.

Сподели:

Коментари (0)

Гюров: Правителството е легитимно, защото е легитимна борбата на българите да гласуват свободно

Гюров: Правителството е легитимно, защото е легитимна борбата на българите да гласуват свободно

Премиерът акцентира на битката срещу брокерите на вот, които определи като похитители на демокрацията, като отбеляза, че до момента броят на задържаните за изборни престъпления е 223.

Осветиха бивш главен секретар на МВР, агент на комунистическите служби, а сега в листата на Радев

Осветиха бивш главен секретар на МВР, агент на комунистическите служби, а сега в листата на Радев

Премиерът Стефан Янев, министър Бойко Рашков и президентът скрили от обществото, кого издигат за шеф на професионалното ръководство на силовото министерство

Слънчево почти целия ден с по-силен вятър от северозапад, леко захлаждане

Слънчево почти целия ден с по-силен вятър от северозапад, леко захлаждане

Максималните температури достигат между 10° и 15°, по-високи в крайните югозападни райони, в София – около 12°