5 Декември, 2025

Провокациите с дронове продължават - Осло спря временно кацанията на самолети

Провокациите с дронове продължават - Осло спря временно кацанията на самолети

илюстративна снимка: архив

Инцидентът в столицата на Норвегия е поредният в дългия списък от хибридни атаки на дронове и провокации, които създават напрежение в европейското въздушно пространство през последните месеци

Летището в норвежката столица Осло временно спря кацанията в понеделник сутринта, след като беше получена информация за забелязани в близост дронове.

Няколко пристигащи полета са били отклонени или забавени, след като около полунощ пилот на норвежката авиокомпания съобщи на полицията, че смята, че е забелязал три до пет дрона, докато се приближавал до летището. 

Норвежката национална новинарска агенция отбелязва, че не е било получено потвърждение за наличието на дронове. Работата на летището е била подновена.

Инцидентът в Осло е поредният в дългия списък от хибридни атаки на дронове и провокации, които създават напрежение в европейското въздушно пространство през последните месеци. През последните седмици работата на европейската авиация беше затруднена, след като дронове бяха забелязани в близост до летищата в Копенхаген и Мюнхен.

Тези инциденти се вписват в по-широката картина на засилено наблюдение и тестване на защитата на НАТО от страна на Русия. В допълнение към нарушенията над Скандинавия и Централна Европа, са регистрирани и:

  • Нарушения на въздушното пространство над Полша и Румъния, където дронове са падали в близост до границата.
  • Мистериозни полети на неидентифицирани апарати над ключови военни обекти в Дания и други страни от Северна Европа, което наложи засилено наблюдение от Алианса.

Напрежението ескалира допълнително, след като украинският президент Володимир Зеленски алармира, че

Русия може да използва своя „сенчест флот“ от петролни танкери като „плаващи бази“ за изстрелване на дронове над европейските градове, превръщайки икономическия проблем в пряка военна и терористична заплаха.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

„Заводът е критично важна част от военно-промишления комплекс на врага с производствен капацитет над 1 милион тона амоняк и до 1,4 милиона тона амониева селитра годишно", съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки,  да създаде дилеми за Кремъл

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Първата дама на САЩ уверява, че нейната привързаност към осигуряването на безопасното връщане на децата при техните семейства е непоколебима.