Психиатърката, източила над половин милион лева от Здравната каса с фиктивни медицински протоколи и рецепти, обжалва днес пред Окръжния съд в Пловдив наложената ѝ от Районния съд под тепетата мярка за неотклонение "задържане под стража".
49-годишната д-р Инна Бончева бе арестувана преди седмица след специализирана съвместна операция на Икономическа полиция и ДАНС. От началото на 2017 г. до 2018 г. лекарката е създавала фиктивни диагнози и е издавала фиктивни документи, с които след това от аптеката са вземани скъпо струващи лекарства за лечение на параноидна шизофрения. Бончева използвала за това "мулета", на които заплащала 10% от продажната цена на лекарствата, които пласирала на черно.
Изписвани са медикаментите Ксеплиом, Тревикта и Зипадера. Всяка ампула от тях струвала между 700 и 900 лева. Трите лекарства се предоставят на пациентите само, ако имат специални протоколи, заверявани и разрешавани от НЗОК, като пациентите ги получават, след като представят рецепта от лекаря си и рецептурна книжка.
Медикаментите били изписвани на абсолютно здрави хора, някои от които се намирали и в чужбина, а също и на пациенти с леки психически увреждания, които иначе ползват много по-евтини лекарства. Тези хора даже нямали представа, че "страдат" от параноидна шизофрения.
След като се сдобивала със скъпите препарати, д-р Бончева ги продавала на половин цена на черния пазар, а 90% от припечеленото, влизало в джоба ѝ. При обиските от бюрото на психиатърката бил иззет и силиконов печат на Здравната каса в Пловдив.
Срещу лекарката са повдигнати обвинения за измама в големи размери и документно престъпление. Законът предвижда за това от 1 до 8 години затвор и конфискация на една втора от имуществото ѝ.
Фактор
49-годишната д-р Инна Бончева бе арестувана преди седмица след специализирана съвместна операция на Икономическа полиция и ДАНС. От началото на 2017 г. до 2018 г. лекарката е създавала фиктивни диагнози и е издавала фиктивни документи, с които след това от аптеката са вземани скъпо струващи лекарства за лечение на параноидна шизофрения. Бончева използвала за това "мулета", на които заплащала 10% от продажната цена на лекарствата, които пласирала на черно.
Изписвани са медикаментите Ксеплиом, Тревикта и Зипадера. Всяка ампула от тях струвала между 700 и 900 лева. Трите лекарства се предоставят на пациентите само, ако имат специални протоколи, заверявани и разрешавани от НЗОК, като пациентите ги получават, след като представят рецепта от лекаря си и рецептурна книжка.
Медикаментите били изписвани на абсолютно здрави хора, някои от които се намирали и в чужбина, а също и на пациенти с леки психически увреждания, които иначе ползват много по-евтини лекарства. Тези хора даже нямали представа, че "страдат" от параноидна шизофрения.
След като се сдобивала със скъпите препарати, д-р Бончева ги продавала на половин цена на черния пазар, а 90% от припечеленото, влизало в джоба ѝ. При обиските от бюрото на психиатърката бил иззет и силиконов печат на Здравната каса в Пловдив.
Срещу лекарката са повдигнати обвинения за измама в големи размери и документно престъпление. Законът предвижда за това от 1 до 8 години затвор и конфискация на една втора от имуществото ѝ.
Още от Закон и ред
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината