9 Февруари, 2026

Ердоган в хора на Путин: Дръж се, братко Мадуро! С теб сме!

Ердоган в хора на Путин: Дръж се, братко Мадуро! С теб сме!

Николас Мадуро

Други световни лидери не приемат преизбирането на диктатора през май за легитимно

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се е обадил по телефона на венецуелския си колега Николас Мадуро и му е предложил подкрепата си, след като венецуелски опозиционен лидер се самопровъзгласи за временен президент, предаде „Дейли Сабах“, позовавайки се на говорителя на турския президент.

„Нашият президент се обади и изрази подкрепата на Турция на венецуелския президент Николас Мадуро, посочи говорителят Ибрахим Калън. „Братко Мадуро! Дръж се, ние сме с теб!", е казал турският лидер на венецуелския си колега.

Председателят на контролирания от опозицията парламент Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за изпълняващ длъжността президент на Венецуела в сряда, получавайки подкрепа от Вашингтон и много латиноамерикански страни. Доналд Тръмп припозна Гуайдо за законен президент на страната.

Това накара социалиста Мадуро, който ръководи богатата на петрол държава от 2013 година, да скъса отношения със Съединените щати. Венецуела даде срок от 72 часа на всички американски дипломати да напуснат страната.

Френският президент Еманюел Макрон приветства днес "смелостта на стотиците хиляди венецуелци, излезли на демонстрации за свободата си", предаде Франс прес.

Макрон определя преизбирането на Николас Мадуро за президент на Венецуела през май миналата година като нелегитимно. Френският държавен глава увери, че Европа подкрепя възстановяването на демокрацията във Венецуела, предава БТА.

Португалският външен министър Аугущу Сантуш Силва призова днес венецуелския президент Николас Мадуро да "разбере, че времето му е свършило", предаде Асошиейтед прес.

Мадуро не може да игнорира волята на народа си, посочи Сантуш Силва пред португалската информационна агенция "Луза".

Пред събрали се десетки хиляди привърженици в столицата Каракас председателят на Националното събрание Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за президент на Венецуела. Той получи и спонтанната подкрепа на американския президент Доналд Тръмп

Сподели:

Коментари (0)

Канадски ракети укрепват украинската ПВО

Канадски ракети укрепват украинската ПВО

Дocтaвĸaтa идвa в ĸpитичeн мoмeнт, ĸoгaтo Уĸpaйнa ce бopи c тeжъĸ дeфицит нa cpeдcтвa зa ΠBO cлeд мeceци бeзмилocтни pycĸи aтaĸи cpeщy eнepгийнaтa ѝ инфpacтpyĸтypa

ВСУ прочистиха Чугуновка от врага, издигнаха украинския флаг

ВСУ прочистиха Чугуновка от врага, издигнаха украинския флаг

Някои от нашествениците, които са сложили оръжие, са били пленени, след опит да извършат скрито проникване през украинските бойни формирования

След Анкъридж: сделката за Украйна между Тръмп и Путин се разпада

След Анкъридж: сделката за Украйна между Тръмп и Путин се разпада

Руският външен министър Сергей Лавров обвинява САЩ, че са се отказали от договореностите с Москва и са избрали санкции вместо компромис, за да бъде прекратена войната в Украйна