20 Април, 2025

Путин денонсира договор с Украйна: бреговете на Азовско море и на Керченския пролив сега били само на Русия

Путин денонсира договор с Украйна: бреговете на Азовско море и на Керченския пролив сега били само на Русия

Владимир Путин

Руският президент Владимир Путин подписа закон за денонсиране от Русия на договора с Украйна за сътрудничество при използването на Азовско море и Керченския проток. Съответният документ беше публикуван днес на официалния сайт за правна информация на Русия, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Както се посочва в приложените документи, с приемането в състава на Русия на т. нар. от Москва Донецка народна република, на украинските Запорожка и Херсонска област бреговете на Азовско море и на Керченския пролив сега принадлежат само на Русия. Във връзка с това, че Украйна е загубила статута си на крайбрежна държава по отношение на тези акватории, възникна необходимост за прекратяване на договора, се посочва още в документите.

Договорът между Русия и Украйна беше подписан в Керч на 24 декември 2003 г. В него се посочваше важното значение на Азовско море и Керченския проток за икономическото развитие на двете страни, а също така необходимостта от запазване на Азовско-Керченската акватория като цялостен стопански и природен комплекс. През февруари Върховната Рада на Украйна денонсира всички договори за сътрудничество с Русия в Азовско море, припомня ТАСС.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна ще спазва Великденското примирие! Да го удължим, ако има тишина

Зеленски: Украйна ще спазва Великденското примирие! Да го удължим, ако има тишина

The Telegraph: Путин се страхува

The Telegraph: Путин се страхува

Неочакваното решение на Кремъл да обяви „великденско примирие“ вероятно е свързано с вчерашните заплахи на Белия дом да се оттегли от преговорния процес. Това вероятно означава, че иска временно замразяване на войната.

Карлос Насар мачка! Три световни рекорда и европейска титла

Карлос Насар мачка! Три световни рекорда и европейска титла

Олимпийският ни шампион смаза конкуренцията още в първото движение, като вдигна 188 кг над главата си - с 1 кг над досегашното най-добро постигение на планетата, което се държеше от колумбиеца Ласман Паредес Монтан